Ilustrační FOTO - Haló noviny

Babiš: Rusko není hrozbou

Premiér Andrej Babiš (ANO) vyloučil stažení českých vojáků z Afghánistánu.

Česko bude pokračovat v boji proti terorismu a nezradí své spojence, řekl v Praze na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. Přihlásil se také k závazku vůči NATO zvyšovat výdaje na obranu. Prezident Miloš Zeman ve zdravici zaslané na konferenci vyzdvihl význam NATO jako české bezpečnostní kotvy.

Bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel na konferenci označil terorismus a Rusko za dvě největší bezpečnostní hrozby pro Evropu. Babiš s ním tento pohled sdílí jen v otázce terorismu. »Já si myslím, že největší hrozba pro nás je skutečně terorismus, a proto musíme bojovat proti terorismu tím, že vysíláme naše vojáky do Afghánistánu, do Mali a dalších zemí,« řekl Babiš. »S Ruskem je potřeba komunikovat a komunikují s ním všichni,« dodal s tím, že ho za největší hrozbu pro Česko nepovažuje.

Babiš se také opětovně přihlásil k závazku zvyšovat výdaje na obranu, aby v roce 2024 dosáhly dvou procent HDP. V současnosti činí zhruba 1,1 procenta HDP. »Náš problém je hlavně v realizaci zakázek, to bychom za naší nové vlády chtěli změnit,« řekl. Podle něj je třeba zohlednit, že obranné zakázky jsou specifické a že je třeba při nich brát v potaz i strategické partnery. Zmínil možnost uzavírat přímé dohody mezi vládami.

Armáda potřebuje dlouhodobě stabilní a předvídatelné financování, aby se mohla pustit do modernizačních projektů, řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Podle něho stojí před českou armádou tři významné projekty. »Prvním projektem je výstavba výsadkového pluku, chceme rozšířit portfolio sil, které máme k dispozici. Druhým projektem je potřeba rozšíření schopností logistiky, abychom byli schopni v rámci prostoru, ve kterém NATO působí, se bezpečně a rychle pohybovat,« řekl Opata. Třetím úkolem je podle něj vypracovat kapacity pro reakci na hrozby z kyberprostoru.

Opata upozornil, že investiční projekty jsou dlouhodobou záležitostí a nelze je měnit ze dne na den. Náčelník generálního štábu také upozornil, že vzhledem k proměně světového bezpečnostního prostředí jsou požadavky na schopnosti armády jiné, než byly v minulosti. »Současný komplexní svět potřebuje armádu, která bude skvěle připravená, akceschopná, vyvážená a adaptabilní. Potřebujeme armádu, která dokáže kombinovat informační a fyzickou sílu. To je z hlediska budoucích hrozeb a bezpečnostních rizik základní,« řekl Opata.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 10 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-02 16:01
A pan prezident, jako vrchní velitel tak jako v jiném s prokazuje svoje
IQ, v tomto případě, oblbuje občany totálními nesmysly. Skoro jako
Havel.
hajek.jiri51
2018-11-02 15:56
Absolutní souhlas EZPN! Když se už cpou peníze do armády, měla by se
především posílit PVOS. Jak radary tak raketami. Nejlépe S300 nebo
S400. Tedy pokud by rozhodovala účinnost,cena a kvalita. Ostatně nebyli
by jsme dokonce ani v tom spolku NATO první a jedná se o skutečně
defenzivní prostředky. S teroristy ať si špiní ruce ti, co je
stvořili, vycvičili a vyzbrojili!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.