Trump jako profesionální lhář

Dne 23. října uspořádal prezident Trump tiskovou konferenci odsuzující rostoucí karavanu uprchlíků z Hondurasu a Guatemaly, putující ke hranici USA s Mexikem v naději, že dostanou azyl ve Spojených státech. Prezident opět dokázal, že je profesionální lhář, který neudrží své nepravdy stranou už ani v jediné větě.

Trump tvrdil, že v karavaně jsou i teroristé z Blízkého a Středního východu, ale když pod tlakem sdělovacích prostředků přiznal, že nemá jediný důkaz, poté řekl, že »tam velmi dobře být mohou«, a nakonec že »tam nemusí nutně být«...

Bez jakéhokoli důkazu také tvrdil, že se k exodu přidali i bandité z M-13 (mezinárodní banda zločinců založená v 80. letech v Los Angeles, známější jako Mara Salvatrucha - pozn. překladatele). Odmítl i dotazy, že by mohl karavanu vyvoláváním xenofobních obav využít k získání politických bodů. »Jsem velmi apolitický člověk,« ujišťoval směšně. Potom vyzval viceprezidenta Penceho, aby zopakoval tvrzení honduraského prezidenta Juana Orlanda Hernándeze z úterního telefonního rozhovoru. Hernández podle Penceho řekl, že migrující skupina je financovaná Venezuelou a organizovaná honduraskou levicí. Ve skutečnosti je iniciátorem karavany bývalý honduraský zákonodárce Bartolo Fuentes, jeden z mnoha těch, kdo opustili během let Honduras, aby utekli před chudobou a útlakem.

Jeden novinář se Trumpa tázal, jestli je odstřižení pomoci zemím, jež dovolily uprchlíkům přejít ke hranici USA, dobrá myšlenka, vzhledem k tomu, že ekonomické podmínky vytvořily jejich potřebu hledat azyl. Prezidentova reakce byla, že by Spojeným státům nedovolil »být takto znásilněny«. A to asi byla největší lež ze všech!

Jsou to totiž USA, kdo »znásilnil« práva lidu Střední a Latinské Ameriky pomocí své devastující ekonomické politiky a podporou zcela zkorumpovaných režimů v Guatemale, Hondurasu a Mexiku, a to ne v jediném roce nebo desetiletí, ale po dobu více než jednoho století.

V roce 1954 CIA zosnovala puč proti demokraticky zvolené vládě prezidenta Jacobo Árbenzina v Guatemale. Ten vyústil ve 30letou občanskou válku, během níž USA podporovaly jeden krvavý pravicový režim za druhým. Dnes USA brání guatemalského prezidenta proti masivnímu lidovému povstání přes velkolepou vládní korupci.

V roce 2009 honduraská branná moc provedla puč proti demokraticky zvolenému prezidentovi Josému Manuelovi Zelayovi. Puč odsoudila Organizace amerických států, ale schválily jej USA, jež po léta využívaly zemi coby základnu pro vojenské operace proti revolucím ve Střední Americe, z nejpamátnějších připomeňme válku prezidenta Reagana proti Sandinistům.

Mezitím Mexiko dostává každoročně miliony a miliony dolarů jako vojenskou pomoc USA na podporu vysoce nebezpečného a nedemokratického režimu, který podrývá práva pracujících a původních domorodých obyvatel a v němž je běžným jevem nenávistné zabíjení žen.

Právě lid Latinské Ameriky je zneužívaný a vykořisťovaný jejich severním sousedem, ne naopak. Teď tito lidé prchají kvůli nesnesitelným podmínkám, vládou Spojených států vytvořeným, nebo přehlíženým vládou USA ve prospěch podnikání USA...

Ve jménu základní lidské solidarity a spravedlnosti Freedom Socialist Party (Strana svobodných socialistů, nebo spíše socialistek, neboť to je v základě ženská organizace - pozn. překladatele) vyzývá Spojené státy, aby otevřely hranici s Mexikem a vpustily tyto uprchlíky do země. »Také vyzýváme k okamžitému zastavení veškeré vojenské pomoci Guatemale, Mexiku a Hondurasu a k zavření všech vojenských základen USA a ke stažení všech vojáků USA a jejich vojenských dodavatelů z Latinské Ameriky.«

Prohlášení

Freedom Socialist Party, USA,

24. října 2018

Překlad

Vladimír SEDLÁČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 25 hlasů.

(fsp, sedl)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-02 16:20
Rovný rovného si hledá, vrána k vráně sedá. Ať mi vrány prominou,
ale vrahy a zloděje může podporovat jen vrah a zloděj. Kdy se bude
konečně servírovat pouze pravda?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.