Andrés Manuel López Obrador. FOTO - wikimedia commons

Obrador chce zarazit čachry oligarchů

Obyvatelé Mexika v referendu rozhodli, že chtějí zastavit výstavbu nového mezinárodního letiště, která je největší investicí do infrastruktury v zemi za posledních několik desetiletí. Pro zastavení stavby se vyslovilo 70 procent voličů, účast byla ale velmi nízká.

Andrés Manuel López Obrador, jenž nastoupí do funkce prezidenta Mexika 1. prosince, uvedl, že bude výsledek hlasování respektovat. Projekt za 13 miliard dolarů (295 mld. Kč) je přitom už z jedné třetiny hotový, informovala agentura AP.

»Rozhodnutí občanů je demokratické a racionální,« uvedl López Obrador. »Lid rozhodl,« dodal.

Hlasování se stalo terčem kritiky mimo jiné kvůli velmi nízké účasti - ve 129milionové zemi hlasoval totiž jen něco přes milion voličů. Nastupující prezident ale kritiku odmítá. Jak uvedl, Mexičané ustoupením od projektu ušetří asi pět miliard dolarů (114 mld. Kč). Nejdůležitější je ale podle něj to, že zastavením projektu bude ukončena korupce.

S výstavbou nového mezinárodního letiště blízko města Texcoco, asi 30 kilometrů od centra metropole Mexika, začala nynější vláda prezidenta Enriqua Peňi Nieta v roce 2015. Do letošního září uzavřela v rámci tohoto projektu na 470 smluv s firmami, mezi nimiž jsou i podniky nejbohatšího muže Mexika Carlose Slima, upozornil deník El País.

Nové letiště mělo nahradit současné mezinárodní letiště Benita Juáreze, které je nejfrekventovanějším letištěm v Latinské Americe. Nastupující prezident ale podporuje renovaci současného letiště a výstavbu nového letiště na místě vojenské letecké základny u obce Santa Lucía, která leží asi 50 kilometrů od centra metropole Mexika.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.