Městské hromadné dopravě chybějí řidiči, údajně je odrazují podmínky způsobilosti

Městským dopravním podnikům v České republice chybějí stovky řidičů. Nejhorší situace je kvůli přísným podmínkám posuzování zdravotní a odborné způsobilosti u řidičů tramvají a trolejbusů, řekl výkonný ředitel Svazu dopravních podniků ČR Antonín Macháček. Ministerstvo dopravy nyní připravuje novelu vyhlášky, která by měla zmírnit podmínky posouzení zdravotní způsobilosti řidičů drážních vozidel.

Svaz sdružuje 20 největších provozovatelů městské dopravy v ČR, které zaměstnávají zhruba 9500 řidičů.

Macháček upozornil, že situace je o něco lepší u řidičů autobusů, naopak u tramvají a trolejbusů se dopravní podniky potýkají s velkým nedostatkem. Příčinou jsou podle něj rozdílné podmínky pro odbornou a zdravotní způsobilost řidičů, které jsou pro řidiče drážních vozidel přísnější než u autobusů. Podle Macháčka se nejčastější problémy vyskytují například při zkouškách z barvocitu, které nejsou u silniční dopravy povinné, u drážní naopak. Mnoho řidičů tak musí být časem převedeno do autobusů. Přísnější pravidla také odrazují část uchazečů.

Podniky proto jednají s ministerstvem dopravy o úpravě podmínek. »O tomto problému víme a řešíme ho,« uvedla Lenka Rezková z tiskového oddělení ministerstva. Úřad připravuje změny, které by měly podmínky pro řidiče drážních vozidel v rámci městské hromadné dopravy srovnat s podmínkami pro řidiče autobusů.

»V tomto směru nevidíme důvod, aby byly rozdíly z hlediska zdravotní způsobilosti pro řízení zejména trolejbusu a autobusu,« podotkla Rezková. Dodala, že vyhláška je vydávána společně s ministerstvem zdravotnictví, které tak bude muset úpravy odsouhlasit.

S nedostatkem řidičů se dopravní podniky vypořádávají různě. Podle Macháčka u části podniků klesl počet řidičů pod kritickou hodnotu a dopravci tak musí snižovat počet spojů a nevypravují některé linky podle platných jízdních řádů. Další část se snaží nedostatek šoférů vyrovnat například vyššími přesčasy.

Problém se podle svazu navíc prohlubuje. V období ekonomického růstu podle Macháčka mnoho zaměstnanců odchází za lepšími mzdovými podmínkami zejména do soukromých firem.

S nedostatkem řidičů se potýkají i dopravci v dálkové autobusové dopravě, kde schází asi 5000 šoférů. Přes 15 000 profesionálních řidičů podle dopravců chybní v nákladní dopravě.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.