Ilustrační FOTO - Pixabay

Den mrtvých je pro Mexičany spíš veselým svátkem

Zatímco v anglosaských zemích v poslední říjnový den slaví lidový svátek Halloween, v hispanoamerickém světě probíhají v těchto dnech průvody masek u příležitosti Dne mrtvých (Día de Muertos), obdoby křesťanského svátku Památky zesnulých zvaného v Čechách i Dušičky. V Katalánsku slaví tento týden Castanyadu (Kaštaniádu), napsal deník El Periódico.

Historie svátku Castanyada je stará několik staletí. Dříve při něm ženy ve farmářském oblečení a s šátkem na hlavě prodávaly na ulici pečené kaštany, dnes Katalánci pořádají party a jedí přitom různé sladkosti. Typické jsou takzvané panellets - malé mandlové kuličky s piniovými oříšky.

Pojídání kaštanů

Pojídání kaštanů o svátku Castanyada vysvětlují některé prameny tím, že tyto energeticky vydatné plody jedli zvoníci v kostelech, když tam trávili dlouhé hodiny vyzváněním o svátku Všech svatých (1. listopadu) a před dnem Památky zesnulých (2. listopadu). Podle některých má pojídání kaštanů symbolický význam jako spojení s dušemi zesnulých.

I připomínka situace migrantů

V Barceloně si v tomto týdnu také připomínají několikadenní akcí i mexický svátek Den mrtvých, který v Mexiku slaví 1. a 2. listopadu. Mnohde ale Mexičané oslavy protahují i na týden. Už o minulém víkendu prošel mexickou metropolí průvod desítek tisíc lidí v různobarevných kostýmech, jimž dominovali kostlivci. Letos byla přehlídka věnována nejen památce zesnulých, ale měla připomenout i situaci migrantů, kteří každoročně směřují do Mexika či dál na sever do USA a kteří letos získali velkou publicitu kvůli kritice od amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zářivé kostřičky

Průvod v mexické metropoli před svátkem Dne mrtvých uspořádala tamní radnice letos potřetí. S touto tradicí začala v roce 2016, inspirována natáčením filmu o Jamesi Bondovi Spectre z roku 2015, v němž se agent 007 v podobném průvodu objeví také v kostýmu kostlivce. Letošní oslavy Dne mrtvých v Mexiku i v Barceloně se nesly v duchu dalšího filmu, animovaného snímku Coco z roku 2017, jehož hlavní hrdina se souhrou okolností ocitne v barevné Říši mrtvých. Tento film zobrazuje i oslavy, při nichž Mexičané vzpomínají na své zesnulé nejen malými oltáříky a květinami, ale i hodováním na hřbitovech. V Mexiku je tento svátek spíš veselý, v obchodech se prodávají barevné lebky, bonbony ve tvaru kostlivců či figurky veselých kostřiček v zářivých barvách.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.