Ilustrační FOTO - Pixabay

Letí móda, která vydrží. Tzv. trvale udržitelná

Hongkong je pověstný jako chrám konzumu, ale postupně se tu začíná šířit hnutí proti módě, která dlouho nevydrží. Rostou zde dílny, kde se přešívají staré oděvy, butiky, kde si lidé oděvy vzájemně vyměňují, a pořádají se tu přehlídky recyklovaného oblečení, píše AFP.

Krejčí Jesse Lee, který nedávno představil své kreace na přehlídce zasvěcené trvale udržitelné módě, tvrdí, že se může nosit všechno včetně polámaných deštníků. Návrhář si uvědomil, že může využívat všech věcí, když jeho rodina vyhodila starou pohovku. Kůži z ní přešil na vestu a od té doby vyrábí oděvy ze záclon a povlečení. Látku ze starých deštníků přešívá na nepromokavé pláště. Jesse se rovněž snaží vyrábět unisex oděvy, aby je mohla nosit celá rodina. »Když je nechcete nosit, můžete je někomu darovat, ať je to chlapec nebo dívka,« vysvětluje.

Nakoupili a vyhodili

Podle institutu McKinsey nakoupili spotřebitelé na světě v roce 2016 o 60 % oblečení více než v roce 2010. Oděvy však nosili jen poloviční dobu a pak je vyhodili. Jen Hongkong denně vyhodí 343 tun textilu na ohromné skládky. Organizace Greenpeace ve své zprávě za rok 2016 uváděla, že obyvatelé Hongkongu nosí jen výjimečně nebo vůbec ne šestinu oblečení, které si koupili.

Po tragédii v Bangladéši

Jesse Lee se stejně jako jiní snaží využít toho, jak si spotřebitelé začínají uvědomovat, jaké dopady na lidi a životní prostředí má takzvaná rychlá móda, zejména poté, co se v roce 2013 v Bangladéši zřítila budova s textilními dílnami. Tragédie pobouřila celý svět a povzbudila spotřebitele, aby dávali přednost lokální módě před výrobky nadnárodních společností vyrábějících rychlou módu. Situace se však obrací, soudí Christina Deanová, zakladatelka charitativní organizace Redress, která nedávno uspořádala přehlídku trvale udržitelné módy. Návrháři přišli s přešitými kimony, svatebními šaty a dokonce s výrobky z použitého silikonu a kaučuku.

Klinika módy

Hongkongští krejčí Kay Wongová a Toby Crisp, kteří byli šokováni znečištěním vyvolaným velkými značkami a objemem vyhozených oděvů, založili »kliniku módy«, aby pomohli lidem přešívat staré kusy oblečení. »Rychlá móda přispívá k tomu, že lidé snadno vyhazují oděvy, protože jsou příliš levné. Jakmile se naučí trochu šít, mohou si opravit mnoho kousků, jako jsou košile nebo ponožky,« říká Wongová.

Kvalita z odpadu

Hongkongský ústav pro výzkum textilu a doplňků vyvinul vysoce vyspělou technologii, která umožňuje recyklaci látek. Nový závod, který byl otevřen zcela nedávno, sterilizuje a přetváří použitý textil v nová vlákna, Denně zpracuje tři tuny textilního odpadu. Recyklované vlákno má stejnou kvalitu jako nové, ale prodává se o 30 % levněji, vysvětluje ředitel ústavu Edwin Keh. K otevření tohoto závodu došlo v době, kdy Čína zavírá dveře před přivážením většiny pevného odpadu včetně textilu. Území, které se v roce 1997 vrátilo pod správu Pekingu, je tedy pod tlakem, aby si svůj odpad také samo zpracovávalo. »Čína nechce přivážet odpad, ale je velmi ráda, když získá vlákna a přízi, a to právě budeme dělat,« říká Edwin Keh. Doufá, že inspiruje další města. »Když jsme v tak přelidněném městě, jako je Hongkong, nalezli řešení, jak zpracovávat náš odpad, měla by toho být schopna i další města ve světě,« dodává.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 7 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.