Cesta ke zvýšení mezd řidičů i udržení dopravní obslužnosti

Mzdy řidičů autobusů jsou již nějakou dobu politickým tématem, které se v minulých letech dostalo i na jednání vlády Bohuslava Sobotky. Ta rozhodla o navýšení odměn pro řidiče. Za KSČM mohu jednoznačně říct, že šoféři a šoférky z povolání si vyšší ohodnocení své práce rozhodně zaslouží! Avšak postup minulé vlády se nesl v duchu hesla »chytání hada cizí rukou«. Tedy vláda něco slíbila a kraje byly a jsou nuceny toto realizovat.

Nedávno vyšlo několik zpráv o aktuální situaci s autobusovými dopravci v Jihomoravském kraji a vzhledem k tomu, že není úplně jednoduché se v nich zorientovat, je nutné přiblížit postup kraje, který má podporu i klubu KSČM. Jihomoravský kraj se snažil kompenzovat výše uvedené rozhodnutí vlády, nicméně další »problém« přineslo zvyšování minimální mzdy a kraj tak neměl v rámci stávajících smluv s dopravci za dodržení zákonných podmínek prostor, jak reagovat na zvýšené finanční požadavky. Kraj se tedy rozhodl ukončit smlouvy z roku 2011 s dopravci a vypsat nové soutěže, které budou reagovat na danou situaci. To se netýká například Znojemska, neboť zde již v soutěži byly zahrnuty zvýšené finanční požadavky na mzdy řidičů. V posledních dvou letech ovšem kraj uvolnil téměř 200 milionů na zvýšení odměn řidičů – konkrétně 107 milionů v roce 2017 a 86 milionů korun letos – a k tomu během výpovědní doby přidá kraj dalších 179 milionů korun.

Ukončení smluv bylo tedy učiněno právě proto, aby mohli řidiči dostat přidáno a zároveň aby nebyla ohrožena dopravní obslužnost kraje. Oba tyto aspekty jsou pro KSČM důležité, a proto tento postup vedení Jihomoravského kraje zastupitelé za KSČM podporují. Věřím, že se už neobjeví v souvislosti s krajskou dopravou nesmysly typu »kraj odmítá navýšení plateb dopravcům«, protože se nezakládají na pravdě. Kraj totiž musí dodržovat zákon a nemůže vysoutěžené podmínky dle zákona o veřejných zakázkách tak zásadně měnit.

Zdeněk KOUDELKA, člen výboru pro dopravu a územní plánování Zastupitelstva Jihomoravského kraje


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 10 hlasů.

Zdeněk KOUDELKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.