FOTO - wikimedia commons

První odejmuté tituly kvůli plagiátům

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima rozhodl o odejmutí dvou magisterských titulů absolventovi školy kvůli plagiátorství. Je to poprvé, kdy škola k odejmutí titulů z důvodu plagiátorství přistoupila.

Titul byl odebrán absolventovi Husitské teologické fakulty UK, který na této fakultě vystudoval dva programy. Obě diplomové práce obhájil loni 26. září. Přezkumná komise školy potvrdila, že jde o plagiáty.

Pokud je plagiát dodatečně odhalen, může vysoká škola podle zákona odebrat absolventovi diplom do tří let od jeho udělení. Dříve tuto možnost neměla. Změnu přinesla novela vysokoškolského zákona v roce 2016.

Podle rektora se diplomové práce kontrolovaly v antiplagiátorském programu ještě před jejich obhájením. V běžně používaném softwaru Theses byla shoda nízká, na nesrovnalosti ale ukázal další systém, který škola má, řekl Zima. »Jakmile byl náznak, tak jsme to začali řešit hned,« uvedl.

»Na základě uvedeného zjištění rektor UK došel k závěru, že je nepochybné a zcela prokázané, že absolvent v důsledku úmyslného a neoprávněného užití díla jiných osob hrubě porušující právní předpisy upravující ochranu duševního vlastnictví, při sepisování svých diplomových prací vědomě, záměrně, a přitom nepřiznaně převzal, čili opsal podstatné části z jiné diplomové a rigorózní práce,« sdělil mluvčí UK Václav Hájek.

Vedoucího práce podle rektora žádný trest nečeká. Nebylo nalezeno žádné jeho pochybení.

Na problematiku kvality závěrečných prací upozornila v červenci kauza plagiátorství bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), kteří kvůli tomu rezignovali. Problém s diplomovou prací měl letos také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který v ní neuváděl zdroje u některých pasáží převzatých z knih.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 13 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.