Ilustrační FOTO - Pixabay

Migrační exodus

Ze Salvadoru vyrazily další dvě karavany migrantů, které míří k hranicím Spojených států. Následují tak dvě skupiny asi 9000 lidí, kteří se vydali na cestu o dva týdny dříve z Hondurasu a nyní jsou na jihu Mexika.

Mexický ministr vnitra Alfonso Navarrete označil situaci za humanitární krizi. Ve skupinách, které jdou pěšky už asi tisíc kilometrů, jsou i nemocné děti a těhotné ženy.

První skupina, v níž je podle médií asi sedm tisíc lidí, se včera rozhodla změnit trasu mimo jiné z bezpečnostních důvodů. Místo trasy dále přes centrum státu Oaxaca se skupina rozhodla jít přes stát Veracruz i proto, že na dříve zvolené trase nejsou zdravotnická zařízení, která by mohla poskytnout pomoc zejména dětem.

Druhá karavana, čítající asi 2000 lidí, je nyní jižněji v mexickém státě Chiapas. Další dvě skupiny po tisíci migrantech ve středu vyrazily ze Salvadoru. »Jdeme pryč, protože je tu chudoba a není tu bezpečno,« řekla agentuře EFE María Cortezová (36), která na cestu vyrazila s manželem a pěti dětmi ve věku 19 let až tři roky.

Nynější situace je podle mexického ministra vnitra nebývalá. »Není to už jen karavana, je to migrační exodus. Mexiko zažilo málo migračních krizí jako je tato,« řekl ministr Navarrete. Kritizoval také amerického prezidenta Donalda Trumpa, že z karavan migrantů udělal téma kampaně před volbami do amerického Kongresu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-03 11:19
Je to cirkus. Myslím ze strany USA a Trumpa. Měli by si uvědomit svůj
podíl viny. USA vyvolaly mnohamilionovou "karavanu" imigrantů
do Evropy a teď jim nevoní pár tisícová karavanka kterou si svou
dlouholetou politikou v Jižní Americe vyvolali taky sami. Nenažraní
tupci.
Gartouzek
2018-11-03 09:30
Karavany? Měli bychom u této příležitosti vzpomenout Indiány
bránící se před karavanami osídlující jejich území. Měli právo
se bránit či ne?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.