Noví držitelé cen Stříbrný lukostřelec za rok 2018 za přínos česko-ruské spolupráci

Stříbrný lukostřelec pro Remka a Alexandrovce

Za všestrannou česko-ruskou spolupráci a tvorbu přátelských vztahů mezi lidmi obou národů byly v Zrcadlové kapli pražského Klementina uděleny letošní ceny Stříbrný lukostřelec. Záštitu převzali český prezident Miloš Zeman a ruské velvyslanectví v ČR.

Za účasti velvyslance Ruské federace v ČR Alexandra Vladimiroviče Zmejevského a prezidenta ČR Miloše Zemana v zastoupení (pro jeho pracovní zaneprázdněnost přečetl Zemanův dopis pracovník Mezinárodního oddělení Kanceláře prezidenta republiky Petr Pirunčík) převzali ocenění autoři pěti projektů v kategorii Historické dědictví a autoři 13 projektů nominovaných v oboru Mezikulturní komunikace jako otevřené okno k budoucnosti. Jen čtyři nejlepší projekty zastupovaly kategorii Byznys a obchodní komunikace. V kategorii Vzdělávací program soutěžilo šest vybraných projektů.

Odborná porota udělila v kategorii Osobnost sošku Stříbrného lukostřelce prvnímu čs. kosmonautovi a někdejšímu europoslanci Vladimíru Remkovi za jeho vklad do rozvoje přátelství mezi ČR a Ruskou federací. Speciální ocenění přiřkla porota Akademickému Alexandrovovu souboru písní a tanců Ruské armády. Při této příležitosti bylo řečeno, že v Rusku působily desetitisíce českých muzikantů, kteří pomáhali rozvoji tamní kultury. A ještě letos se dostane na trh sborník českých, moravských a slezských písniček v ruštině.

Přispívá ke vzájemnému poznávání

Prezident České republiky Zeman vyjádřil ve svém dopise radost, že tato akce přispívá ke vzájemnému česko-ruskému poznávání. Soutěžní projekty jsou příkladem příležitosti, jak rozšířit své poznatky o druhé zemi a jejích lidech. »Děkuji tedy všem, kdo se zasloužili o prohlubování osobních a lidských vztahů mezi umělci, studenty, sportovci či obchodníky z Česka a Ruska. Gratuluji vítězům i všem nominovaným!« napsal prezident ČR.

V kategorii Historické dědictví zvítězil divadelní program »Válka očima dětí«, který přihlásila do soutěže Vysoká obchodní škola Moskevské státní univerzity s vedoucí Nataljou Šavabarinovou. Diplomy v této kategorii si vysloužily Výstava Svetozara Rusakova, dále výstava portrétů československých letců a též Technické muzeum v Brně projektem »Vladimír Remek - cesta ke hvězdám«.

Oceněna byla též prezentace knihy »od Čejče k Brnu. Těžké tanky IS-2 v bojích na jižní Moravě«. Přihlásil ji do soutěže Ruský kulturně-osvětový spolek na Moravě. Autorka této brněnské publikace Soňa Holečková ji vydala v nakladatelství Onufrius Ján Kux. Prokázala v ní, že nové sovětské tanky IS-2 byly v závěru druhé světové války v Evropě přínosné k velmi efektivnímu ničení nové generace nepřátelských německých tanků, jelikož měly silnou pasivní (pancéřovou) ochranu a velkou palebnou sílu. Holečková v pozici výzkumnice vypátrala v archivech a válečných dokumentech už přes 5000 jmen dosud neznámých sovětských vojáků, kteří padli na jaře roku 1945 při osvobozování jihu Moravy od německých a jiných fašistů. Jejich jména proto až dosud nemohla být napsána na pomníky zabitých osvoboditelů v moravských městech a obcích. Pozůstalým příbuzným těchto hrdinů dává Holečková informace o tom, kde v cizině má jejich 73 let nezvěstný předek svůj hrob. (Prezident RF Vladimir Putin předal za to Soně Holečkové v Kremlu řád Za blagodějanije.)

Kolem světa žigulem

V kategorii Mezikulturní komunikace zvítězilo a sošku Stříbrného lukostřelce si z letošního finále v pražském Klementinu odvezlo Divadlo Pinocchio, zatímco v oboru Byznys a obchodní komunikace první místo obsadila expedice Kolem světa žigulem. Její členové při cestě napříč Ruskem od západu na východ byli odrazováni slovy např. »vaše auto se někde rozvalí a vy zahynete…« Češi dojeli do cíle živí a učili Rusy nebát se svých vlastních strojů, jak uvedl představitel této expedice při přebírání Stříbrného lukostřelce za rok 2018. Z nominovaných projektů kategorie Vzdělávací programy bylo první Trojské gymnázium.

Nohavica, Treťjak, Gott…

Bližší informace o dosavadních ročnících české části‚ mezinárodní soutěže všestranných projektů vytváření přátelských a vzájemně výhodných společenských i hospodářských vztahů pod názvem Stříbrný lukostřelec jsou na webu: www.lukostrelec-pr.cz.

Slavnostní oceňování se letos konalo potřetí. Loni získali hlavní ceny český písničkář Jaromír Nohavica a bývalý ruský hokejový brankář Vladislav Treťjak. V prvním ročníku cenu obdrželi zpěvák Karel Gott a spisovatelka Lenka Procházková.

(vž, mh)

FOTO - Václav ŽALUD


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 48 hlasů.

(vž, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kozpav
2018-11-05 12:12
Demožumpa dělá stejnou chybu,jako minulý režim.Dobře jim tak.
halonoviny
2018-11-04 16:00
Protože o předávání těchto cen nikde jinde nejeví zájem. Je na tom
ale něco špatného - informovat o tom, o čem se píše i jinde? Proto o
tom informujeme jinak, levicově - aby tam byl ten rozdíl, ne? R. Janouch
jirichmelarcik
2018-11-04 12:16
Konečně informace, kterou jsem si nemohl přečíst někde jinde.
Blahopřeji!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.