Šéf Senátu není protiváhou prezidenta

Aktuální politické otázky a »komu pomohly komunální volby« probrali v Otázkách Václava Moravce ČT předsedové tří politických subjektů – předseda ÚV KSČM a první místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip, předseda ODS a místopředseda Sněmovny Petr Fiala a šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

Spor se objevil u tématu volby předsedy Senátu. V úterý se setkají senátní kluby ODS a STAN, aby téma prodiskutovaly. Obě frakce usilují o prosazení svého favorita. První kolo může proběhnout formou »divokého rozstřelu«, pokud se STAN a ODS nedohodnou, vyhrožoval Gazdík a obvinil občanské demokraty, že s ANO a ČSSD domlouvají podporu pro svého reprezentanta. Starostové a nezávislí protlačují na post šéfa horní komory parlamentu senátora Jana Horníka, odmítají kandidáta ODS Jaroslava Kuberu, neboť by prý nebyl »důstojnou protiváhou Hradu«, opozicí k jeho politice. ODS preferuje dohodu a poměrný princip rozdělování funkcí.

Gazdík se má naučit Ústavu

Výklad Ústavy ve stylu »kdo je komu protiváhou« překvapil předsedu ÚV KSČM. »Jsem zděšen z toho, že má být předseda Senátu v opozici proti prezidentovi… Buď jsme v parlamentní demokracii a pak tady mají všechny ústavní instituce – přímo volený prezident, Senát, Sněmovna, vláda – svou roli, ale ne že musí být opoziční vůči prezidentovi,« uvedl a jako hrubou chybu označil snahu o soutěž ústavních institucí. Jejich povinností je hledat společný postup pro Českou republiku, a nikoli se přít, je přesvědčen. Gazdík, který v pořadu projevil neznalosti Ústavy, zopakoval, že Senát má prý kontrolovat prezidenta a korigovat jeho zahraničněpolitické zaměření. »Z kterého článku Ústavy to vyplývá?« otázal se Filip a vyzval Gazdíka, aby se znění Ústavy řádně naučil. Zahraniční politika prezidenta, která Gazdíkovi vadí, je součástí moci výkonné, a to je věcí Poslanecké sněmovny, zdůraznil Filip.

KSČM proti privatizaci ČD Cargo

Komunisté jednorázově podpořili vznik Babišovy vlády proto, aby předešli hrozící celospolečenské krizi, zopakoval v pořadu Filip. »Lidé si musí uvědomit, jestli ten náš krok byl dobrý, nebo špatný. My v té vládě opravdu nejsme,« řekl a znovu vysvětlil, že komunisté mají rozdílný pohled na zahraniční a bezpečnostní politiku než koaliční ANO a ČSSD. Nyní KSČM prosadila, byť na návrh ČSSD, že budou propláceny i první tři dny nemocenské. Filipa těší, že »po deseti letech (kdy to komunisté navrhovali) jsme se dostali do normálu«.

Předseda ÚV KSČM také zdůraznil, že komunisté neslíbili v závěrečném hlasování automatické zvednutí rukou pro státní rozpočet. Mají sedm podmínek pro podporu vlády a chtějí, aby byly finančně zajištěny: došlo k přidání na platech, na důchodech, ale také je nutné zajistit výkup akcií vodárenských společností nebo výstavbu nájemního bydlení, uvedl některé další příklady Filip.

KSČM odmítá privatizaci ČD Cargo, s níž přišel v minulém týdnu ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Ten navrhl privatizovat minoritní podíl podniku. »S premiérem jsem o tom jednal, řekl mi, že bod je přerušen… Budu dál jednat s panem premiérem. Zásadně nesouhlasím s privatizací ČD Cargo,« zdůraznil předseda ÚV KSČM, který na otázku moderátora, co by pak případně následovalo, odpověděl, že pokud by došlo k rozporu v ujednání toleranční dohody, byla by vypovězena.

Afghánistán – pochybná zahraniční mise

Rozdílná stanoviska vyvolal facebookový komentář vysokého činovníka Armády ČR generála Karla Řehky, jenž na stanovisko předsedy sněmovního zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD), že by se mělo uvažovat o stažení českých vojáků v Afghánistánu, reagoval slovy »stydím se, stydím se, stydím se«. Komentář byl předmětem interpelace poslance Lea Luzara (KSČM).

Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) o textu komentáře jednal s náčelníkem Generálního štábu generálem Opatou, který ho bude s Řehkou řešit kázeňsky. Gazdík a Fiala kázeňské řízení se jmenovaným generálem odmítli, naopak se obuli do Zaorálka. »Jsem dlouhodobým stoupencem vojenských misí… Zaorálek prokázal necitlivost a nekvalifikaci pro funkci… Naší povinností je bránit se v Afghánistánu,« konstatoval Fiala. To je na odstoupení Zaorálka z postu šéfa zahraničního výboru, »protože zvláště představitel zahraničního výboru by něco takového říkat neměl,« přisadil si Gazdík, ačkoli se Zaorálek k diskusi nemohl vyjádřit.

KSČM je proti této misi, její zákonodárci pro ni nehlasovali, reagoval Vojtěch Filip, který i toto označil za »politický kartel«, kdy požadavek spojence má vyšší sílu než vůle voličů a české zákony. »Válka v Afghánistánu není naše válka,« dodal s tím, že hlavní je říkat si pravdu: Afghánistán na nikoho nezaútočil, stali jsme se terčem a produkce drog v Afghánistánu je nyní vyšší než před misí.

Podle Filipa mají občané právo na názor, a to i na takový, že čeští vojáci v Afghánistánu jsou žoldáky. Filip je přesvědčen, že ne všichni občané ČR jsou srozuměni s tím, že český voják plní v Afghánistánu úkoly obrany našeho území, naopak mnozí se domnívají, že plní úkoly v pochybné zahraniční misi. »I Gustáv Husák byl schopen se postavit Brežněvovi a řekl, že žádného vojáka Československé lidové armády do Afghánistánu nepošle,« zakončil debatu Filip s tím, že řadou Afghánců jsme považováni za okupanty. »Válka v Afghánistánu nepomáhá ničemu.«

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 67 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.