Zleva Zdeněk Zbořil, Jiří Maštálka, Stanislava Kučerová, Antonín Hardt (v jeho rukou je cena), Václav Hons a Jiří Hastík. FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO

Unie českých spisovatelů oceňovala

Již potřinácté udělila Unie českých spisovatelů (UČS) své ceny. V sobotu v prostorách jednacího sálu Zastupitelstva Středočeského kraje ocenila sedm osobností veřejného života. Akci byl přítomen stínový ministr kultury a středočeský zastupitel Zdeněk Štefek (KSČM).

Cenu, kterou je skleněná pyramida, získal Miloš Zeman – a to »za občanskou odvahu«. Cenu mu představitelé spolku předali již v létě, protože v termínu slavnostního předání pobýval na zahraniční cestě. Dalším oceněným byl politolog Zdeněk Zbořil – »za statečnou publicistiku«. Jeho celoživotní vklad politologický i pedagogický vystihl v oslavné řeči mediální analytik Petr Žantovský.

Vysokoškolská pedagožka a historička profesorka Stanislava Kučerová získala cenu »za netradiční ztvárnění české historie«. Kučerová je pamětnicí první republiky, kdy zažila na vlastní kůži sociální nerovnosti. I tato její životní zkušenost ji formovala pro celý následující život, v němž klade důraz na ideály humanistické demokracie a sociální spravedlnosti. Byla první polistopadovou děkankou Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. »Jsem vděčna UČS za přijetí do svých řad a že mohu říkat, co si myslím,« poděkovala s důrazem na to, že pravé hodnoty nejsou za peníze.

»Kultura nemůže být nahá«

Cenu UČS za podporu vydávání literatury získal komunistický europoslanec Jiří Maštálka, jenž finančně přispívá nejen na vydávání knih a publikací levicových autorů, ale podporuje i další hodnotné umělecké projekty či činnost mladých železničních modelářů. Maštálka například umožnil, jak připomněl spisovatel Emil Hruška, vydání sborníku Milana Blahynky Byla jednou jedna… básnická generace tzv. pětatřicátníků. Dále Malou inventuru básníka Karla Sýse, Vzducholoď v parku vydanou ke 100. výročí narození Kamila Lhotáka či populárně naučnou publikaci Zdeňka Klanici o slovanských výzkumech v Mikulčicích. »Kultura nemůže chodit nahá,« konstatoval Maštálka a ubezpečil, že i nadále bude pomáhat kvalitní literatuře na cestě za čtenáři.

Antonín Hardt mezi Karlem Sýsem a Jiřím Piskáčkem.

Dvě Ceny UČS byly uděleny za celoživotní dílo. Malíř, básník a spisovatel, ale také kreslíř, grafický designér, autor realizací v oblasti užitého umění a monumentální tvorby, teoretik a kurátor výstav Jiří Hastík přijal cenu za celoživotní dílo v oboru výtvarném. Jeho tvorbu uvedla docentka Věra Beranová. Ocenění za celoživotní básnické dílo převzal básník a překladatel Václav Hons.

Hardt nepřevlékl kabát

Sedmičku oceněných uzavřel herec, někdejší šéf Hudebního divadla v Karlíně, režisér a člen Herecké asociace a Výboru národní kultury Antonín Hardt, který má momentální angažmá v pražském Divadle Radka Brzobohatého. Hardt, jenž byl oceněn za herecké mistrovství, skromně poznamenal, že na rozdíl od ostatních je »pouhým interpretem«. Hodno ocenění je nejen jeho spolehlivé herectví, ale také morálně volní vlastnosti. Hardt po roce 1989 nepřevlékl kabát a vždy se hlásil, a nadále hlásí, k levici.

Slavnostní akt v prostorách středočeského hejtmanství uzavřel recitací vlastní básně Pravda redaktor našeho listu Miroslav Kantek.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 16 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.