FOTO - Pixabay

Saúdové neposlechli Guterrese

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval v pátek k okamžitému ukončení bojů v Jemenu a varoval, že v zemi hrozí nejhorší hladomor na světě za desítky let. Informovaly o tom světové agentury.

»Jemen teď stojí před propastí. Po humanitární stránce je situace zoufalá. Musíme udělat maximum, abychom zabránili dalšímu zhoršení už tak špatných podmínek,« uvedl Guterres před novináři v OSN.

Gutteres hovořil tři dny poté, co i americký ministr zahraničí Mike Pompeo pokrytecky vyzval k zastavení bojů v Jemenu a oznámil, že tento měsíc mají být zahájeny rozhovory o ukončení konfliktu, které se budou konat pod záštitou OSN. K výzvě USA, které přitom spolu s Velkou Británií vyzbrojují v Jemenu útočící Saúdskou Arábii, se připojilo i několik dalších zemí.

»Musíme dělat vše, co je v našich silách, abychom maximalizovali šanci na úspěch,« řekl Guterres. Zároveň vyzval válčící strany, aby neblokovaly dodávky komerčního zboží a humanitární pomoci do Jemenu a zapojily se bezpodmínečně do mírových rozhovorů.

Navzdory jeho výzvám ale boje v Jemenu ale od pátku pokračovaly. Sunnitská koalice v čele se Saúdskou Arábií oznámila, že zaútočila na mezinárodní letiště v Saná a na přilehlou leteckou základnu využívanou šíitskými povstalci. Jemenské vládní síly, které v zemi bojují s touto arabskou koalicí, se pak v neděli přiblížily rudomořskému přístavu Hudajdá. Hudajdá patří k nejdůležitějším jemenským přístavům, většina dovozu proudí do země právě přes něj.

»Je to poprvé, co boje dospěly k univerzitě,« cituje ČTK prostřednictvím agentury Reuters útočící zdroje. Místní obyvatelé potvrzují, že z oblasti je slyšet střelba.

Hollywoodská herečka Angelina Jolie, která je zvláštní vyslankyní Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), prohlásila, že mezinárodní společenství bylo hanebně pomalé a vyzvala k ustavení příměří a k trvalému urovnání konfliktu. »Sledovali jsme zhoršování situace až do té míry, že Jemen je nyní na pokraji hladomoru způsobeným člověkem a čelí nejhorší epidemii cholery na světě za několik desítek let,« shrnula v neděli fakta americká kráska. Zopakovala také varování OSN před hladomorem, který hrozí až 14 milionům Jemenců - tj. zhruba polovině obyvatel této arabské země.

Proti sunnitům v občanské válce bojují šíitští povstalci Húsíové, které podporuje Írán. Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré, údaje OSN hovoří o 10 000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v tomto konfliktu zemřelo na 50 000 Jemenců.

Jednou z posledních obětí je v uprchlickém táboře na severu Jemenu sedmiletá dívka Amal Husajnová, jejíž fotografie v reportáži amerického deníku The New York Times (NYT) minulý týden vyvolala šok a pobouření na sociálních sítích. Fotograf chtěl smutným obrázkem holčičky vyzáblé na kost upozornit na zhoršující se humanitární krizi. Dívka pár dní na to zemřela hlady.

NYT citoval zoufalou matku holčičky, ale také jemenského doktora, který dívku ošetřoval. »Máme mnohem více takových případů,« varuje.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.