REPROFOTO - kremlin.ru

Ostravský bard oceněn Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin na slavnostní recepci u příležitosti nedělního Dne národní jednoty udělil Puškinovu medaili českému písničkáři Jaromíru Nohavicovi. Informují o tom agentury RIA Novosti a TASS. Medaili si Nohavica převzal v Kremlu osobně.

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Třícentimetrová stříbrná cena má na lícové straně profil ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, na rubu jeho podpis a pořadové číslo.

»Český bard«, jak Nohavicu nazvala agentura RIA Novosti (u nás ale spíš známý jako »ostravský bard«), dostal podle dřívějších informací Kremlu ocenění za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. V děkovné řeči pronesené v ruštině zazpíval podle ČTK Nohavica část písně Bulata Okudžavy. Nohavicovo ocenění rozčílilo zejména protirusky zmanipulovanou část polské veřejnosti, která si Nohavici umělecky považuje stejně jako Češi, Moravané a Slezané, ne-li více...

Medaili dosud obdrželo přes 940 lidí. Z Čechů byli medailí dosud oceněni exprezident Václav Klaus, který ji dostal v roce 2007, a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka, jenž medaili obdržel letos v březnu.

Kromě Nohavici včera Puškinovu medaili z Putinových rukou dostal i starosta jihošpanělského města Málaga Francisco de la Torre Prados, choreograf Slovenského národního divadla Rafael Avnikjan či herec srbského Národního divadla Miloš Bikovič.

Řád přátelství dostal na recepci u příležitosti svátku, který nahradil oslavy VŘSR, například záhřebský starosta Milan Bandič.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 43 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-11-06 23:28
Lepší než CIA s BIS...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.