FOTO - Pixabay

Ekologové se bojí o Amazonii

Budoucí brazilský extrémně pravicový prezident Jair Bolsonaro chystá v rámci snížení počtu ministerstev vedle zrušení ministerstva školství sloučit rezort zemědělství a životního prostředí. Podle ekologů jsou ale cíle těchto dvou ministerstev protichůdné a jejich sloučení může ohrozit amazonské pralesy. Bolsonara totiž ve volbách podpořila i mocná agroindustriální lobby.

Chystané sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí označila za tragédii i bývalá levicová ministryně Marina Silva, která byla také neúspěšnou kandidátkou nedávných prezidentských voleb. »Tohle rozhodnutí vážně poškodí Brazílii,« napsala minulý týden Silva na Twitteru s tím, že sloučení rezortů povede k odlesňování Amazonie.

A má pravdu. V Brazílii už začal hon na učitele, kteří vysvětlují, že klimatická změna je problém, Pařížská dohoda klíčová a Amazonie musí být zachována.

Bolsonaro a za ním stojící sobci mají jiný zájem. Chystají mj. pozměňovací návrhy, které budou zahrnovat návrat o desetiletí zpět v domorodých právech a budou mít katastrofální následky pro celou planetu Zemi.

Brazílie má 720 rezervací, v nichž žijí přírodní (původní) národy. Ty mají velikost od jednoho hektaru až po miliony hektarů. Bolsonaro už deklaroval, že hodlá všechnu tuto plochu vydražit v bloku aukcí, ač jde o 13 % území Brazílie. »Menšiny se musí přizpůsobit většině, nebo prostě zmizet,« vykřikuje. Také řekl, že za jeho administrativy nebude ani centimetr čtvereční vyhrazen původním obyvatelům Brazílie...

Jedna jobovka za druhou

Krajně pravicový Bolsonaro, jemuž přezdívají brazilský Trump, se vedení páté největší země planety a osmé největší ekonomiky světa ujme 1. ledna. Už tento týden by měl ale oznámit složení své vlády, která mj. potrumpovsku přesune velvyslanectví Brazílie z Tel Avivu do Jeruzaléma. Kontroverzní izraelský premiér Benjamin Netanjahu k Bolsonarově vítězství poznamenal, že »povede k velkému přátelství našich obyvatel a posílí vztahy mezi Brazílií a Izraelem«. Agentura AFP mezitím s odvoláním na zdroj v Netanjahuově kanceláři napsala, že se izraelský premiér pravděpodobně zúčastní lednové inaugurace Bolsonara v Brazílii...

Podle předvolebních slibů by měla příští »hlava státu« ale především výrazně snížit počet ministerstev. Její budoucí ministr hospodářství Paulo Guedes uvedl, že chystá sloučení rezortů financí, plánování, průmyslu a zahraničního obchodu.

Místní média očekávají, že v Bolsonarově vládě usedne i několik vojáků. Sám Bolsonaro, který proslul pochvalnými výroky o dřívější brazilské diktatuře (1964-85) i o krvavé diktatuře Augusto Pinocheta v Chile, je bývalý armádní důstojník a za viceprezidenta si vybral penzionovaného generála Hamiltona Mouraa. Ministrem obrany se má stát generál Augusto Heleno, který tak bude podle deníku El País teprve druhým vojákem v tomto úřadu v demokratické historii země. I nynější ministr obrany Joaquim Luna, který je v úřadu od února, je generál.

V médiích se objevila i další jména možných budoucích ministrů, například ministrem pro vědu a technologie by měl být podle ČTK první jihoamerický astronaut Marcos Pontes.

Minulý týden Bolsonaro prohlásil, že by rád viděl v čele ministerstva spravedlnosti federálního soudce Sergia Mora, který vede (účelové) vyšetřování v největším korupčním skandálu v historii Brazílie kolem státní firmy Petrobras. Moro podle posledních zpráv nabídku již přijal.

(rj, fb)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(rj, fb)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.