Nechceme muslimy, gayové a lesby nám nevadí

Ač je železná opona, která dlouho rozdělovala Evropu, dávno minulostí, hranice mezi východní a západní Evropou, pokud jde o toleranci vůči muslimům či homosexuálům, je stále patrná. Uvádí to v nedávno zveřejněném průzkumu americký institut Pew Research Center.

Ve srovnání se západní Evropou by se výrazně méně obyvatel středoevropských a východoevropských zemí EU smířilo s přijetím muslima do rodiny. Zatímco 88 % dotazovaných Nizozemců a 80 % Švédů by s takovým nově příchozím příbuzným problém nemělo, v ČR, pobaltských republikách, Polsku či Maďarsku by to muslimové tak snadné neměli.

Češi tak i tak

V průzkumu s bezproblémovým přijetím muslimů do rodiny souhlasilo jen 12 % českých respondentů, což je v Unii nejmenší podíl. Naopak na Slovensku kladně odpovědělo solidních 47 % dotazovaných, což se blíží hodnotám v Německu (55 %), Rakousku (54 %) či Británii (53 %). S větší vstřícností mohou muslimové počítat i ve Francii (66 %), Španělsku (74 %) či Finsku (66 %).

Západoevropané v EU se vstřícněji stavějí také k sexuálním menšinám. Většina oslovených v těchto státech souhlasí s manželstvím homosexuálů, východ Evropy takto tolerantní není. I zde jsou ale výjimky. Zatímco »bezbožná« ČR se s 52-65 % respondentů, kteří se vyslovili pro uzákonění manželství gayů a lesbiček řadí k západní části EU, Řecko s 26 % se kloní spíše k východním a středoevropským státům za někdejší železnou oponou, jako jsou Polsko (32 %), Litva (12 %), Maďarsko (27 %) či Bulharsko (18 %).

Národní domýšlivost

Východoevropané také spíše než Západoevropané souhlasí s tím, že ač jejich národ není dokonalý, tak svou kulturou převyšuje ostatní. V Řecku s takovým názorem souhlasilo 89 % dotazovaných, v Bulharsku 69 %, v Polsku 55 % i v ČR 55 %. Podobně vysoké přesvědčení ale zastávají i Němci (45 %), Britové (46 %) či Finové (49 %). Nejmenší podpora nadřazenosti vlastní kultury nad ostatní je ve Španělsku (20 %), Estonsku (23 %), Belgii (23 %) či Švédsku (26 %).

Průzkum institutu Pew Research Center vznikal v letech 2015-17, kdy ve 34 evropských státech odpovědělo na otázky výzkumníků takřka 56 000 dospělých obyvatel. Do sondáže podle ČTK byly zahrnuty i nečlenské země EU, z unijních států pak do něj nebyly zapojeny Lucembursko a Slovinsko.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.