Reklama
--> 

V Polsku se množí počet nakažených spalničkami

V Polsku přibývá případů nákazy spalničkami a ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski kvůli tomu obyvatele vyzval, aby nechali sebe a své děti očkovat. Informovala o tom dnes agentura AP. V Mazovském vojvodství, kde se nachází i metropole Varšava, se v poslední době spalničkami nakazilo 17 dětí.

Podle ministra se spalničkami nakazily výhradně děti, které nenechali rodiče očkovat. "Tohle by pro nás mělo být upozornění, abychom byli na pozoru. Buďme rozumní, buďme chytří, nechávejme se očkovat," vyzval Szumowski, který se snažil vyvrátit obavy, že vakcíny mohou být pro děti nebezpečné.

Upozornil také na to, že mezi nemocnými je jedno dítě mladší než 13 měsíců, které ještě vakcínu podle očkovacího kalendáře nedostalo. Jediný způsob, jak takto malé děti před nákazou chránit, je dostatečná proočkovanost populace, která musí být nejméně 95 procent.

Nákaza spalničkami je nejnebezpečnější u dětí do věku šesti let, jimž mohou spalničky způsobit komplikace ohrožující život.

Světová zdravotnická organizace (WHO) koncem října varovala, že v některých zemích v Evropě včetně Polska a České republiky klesá důvěra v bezpečnost očkování, což vede ke zvýšenému výskytu některých infekčních chorob, včetně spalniček.

Spalničky jsou vysoce infekčním virovým onemocněním. V počátečním stádiu se u nemocného objevuje horečka, rýma, zánět spojivek a kašel. Později se vyskytne vyrážka, která je sytě červená a drobně skvrnitá. Vyrážka začíná na záhlaví, postupně se šíří na obličej, krk, břicho a končetiny.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama