Reklama
--> 
Rozhovor Haló novin s Ruslanem Kocabou, žurnalistou a televizním moderátorem

Ukrajina není subjekt, jen pouhý objekt geopolitiky

Ruslane, zrekapitulujte, prosím, současnou situaci ve vaší zemi. Jaká je na Ukrajině nyní politická situace?

Politickou situaci bych popsal jedním slovem a hned vám je povím. Už jsme zažívali podobná období v historii Ukrajiny, říká se jim »trosky«, což znamená, že ve skutečnosti státní moc jako taková, je-li přítomna, existuje pouze jako represivní aparát, nikoli ve formě sociální pomoci, kterou by měla zaručit všem nechráněným a zranitelným skupinám obyvatelstva. Tato »troska« je také silně charakterizována absencí smysluplné politiky se sousedními zeměmi, tj. ukrajinská vláda je prospěšná pro podporu nepřátelských vztahů se všemi zeměmi po okraji jejich hranic, včetně Slovenska, Polska, Ruska.

Proč tomu tak je? Je to tím, že se nynější vláda dostala k vedení země nelegálně. Sice se revoluce na Majdanu nazývá revolucí důstojnosti a v následných volbách byla tato vláda legalizována, ve skutečnosti je převratem, který byl a stále je financován jak domácími oligarchy, tak finančníky mimo zemi, a to v uvedeném pořadí. Pro ty strany, které financovaly to, co se dělo na Majdanu, je tento stav velmi prospěšný. Předpověděly to a úspěšně to podpořily.

Nyní Ukrajina není státem, ale pouhou surovinou. Není předmětem geopolitiky, je to jen objekt. Jedná se o surovinu, a to především v podobě lidských zdrojů, dobře vyškolených, disciplinovaných a většinou křesťanského náboženství.

Nejde právě také o surovinovou sféru? Ukrajina má přece nesmírné surovinové bohatství v podobě tzv. ukrajinského štítu. Tyto štíty jsou v Evropě pouze dva, ukrajinský a skandinávský. Veliké bohatství spočívá v tom, že štíty obsahují všechny prvky Mendělejevovy tabulky.

Ano, jde právě přímo o suroviny, minerály, železo atd. Za dumpingové ceny se suroviny prodávají levně, a získávají svou plnou hodnotu až po vývozu do zahraničí. To znamená všechno, co se tady těží, se nakonec vyrábí, řekněme, v České republice či Německu. Tam se to zabalí a už si nikdo neuvědomí, že například křemíkové akumulátory pro solární panely byly vyrobeny v oblastech Ivano-Frankivské, Kalužské, a nikoli v České republice. Česká republika prostě bere německé baterie a vlastně je to náš ukrajinský produkt, ale vydává jej za svůj vlastní produkt v plné hodnotě. Ve finále je ta naše situace přínosná pro všechny evropské země. A pro nás, pro Ukrajinu prakticky nic, neboť vše zůstane v rukou oligarchů.

V Polsku pracují téměř tři miliony našich ukrajinských pracovníků. Jedná se o ekonomické uprchlíky. Ti často říkají, že jsou politickými uprchlíky, aby si prodloužili svůj pobyt a legalizovali se. Říkají, že buď jsou ideologicky pronásledováni, nebo že prchli z války na Donbasu, ale jsou to prakticky vždy ekonomičtí uprchlíci. Lidé jen zachraňují své rodiny a využívají bezvízového povolení jen proto, aby vydělávali alespoň nějaké peníze. A skutečnost, že Poláci zjednodušili schéma pro získání pracovních povolení a pobytu, je triviální ekonomický výpočet, aby nemuseli plnit kvóty EU ve formě muslimských uprchlíků, arabských uprchlíků z Afghánistánu a ze Sýrie. Říkají, »splnili jsme to ukrajinskými migranty«. Těmi migranty, kteří jsou nám duševně blízcí, dodržují zákony, jsou vycvičení, inteligentní, velmi rychle se asimilují, což nelze říci o muslimech, kteří později žijí ve vlastních uzavřených ghettech a mohou takto fungovat po staletí (dnes mají dokonce vlastní sociální sítě), se neasimilují.

Před čtyřmi týdny Česká republika jednala velmi nečestně vůči Ukrajině. Také zjednodušila akceleraci získání občanství pro ty, jejichž předkové žili na území Československa až do roku 1938, což je velká část Zakarpatské oblasti.

Proč si myslíte, že to tak je?

Češi budou chtít také vydírat Brusel s tím, že budou mít na svém území Ukrajince, tak neposílejte k nám ostatní. Kromě toho v České republice není tak rozvinutý sociální blahobyt pro uprchlíky. Muslimští uprchlíci nemají v úmyslu pracovat, ale žijí v Evropě většinou bez asimilace, pouze na úkor státní podpory pro ně a pro své děti - dětí mají většinou více, takže je to pro ně v České republice nepřijatelné. Když přijíždějí do České republiky, chtějí co nejrychleji dostat potřebná povolení, jež je legalizují jako uprchlíky, a pak jedou dále do Evropy - do Německa, Francie a Anglie, zkrátka do zemí s velkým sociálním balíčkem pro uprchlíky.

Nejsem pravicově orientovaný, spíše naopak, levicově, ale toto je pokus Evropy vyřešit své demografické problémy na úkor Ukrajiny. Znamená to, že jsme pro Evropu výhodní. A čím víc se k nám dostává nepořádek, tím více lidí se rozhodne dostat se konečně z domovské země, a tím více je to pro Evropu výhodné, protože získává vycvičený, disciplinovaný a asimilovaný »lidský materiál«. Teď je v podstatě otázkou, co na to Brusel…

Co tedy podle vás na to Brusel?

Byl jsem před třemi týdny ve Štrasburku. Tam už vědí, nebo spíš jsou si velmi jisti, že příští rok, kdy proběhnou volby do Evropského parlamentu, levice a sociální demokraté zažijí totální propad. To mají doslova propočítané. Vyhrají populisté národního konzervativního smyslu, tedy obecně konzervativci. Bude to všude, v celé Evropské unii, takže se Evropa už připravuje na to, že vítězové voleb budou muset svým voličům říct, že vyřeší problém s uprchlíky. Najednou nám změní zákony. To znamená, že pravicoví politici potřebují nějaká témata, která budou mít dráždivý účinek, a tímto dráždivým elementem je především téma uprchlík.

V klasickém smyslu je to muslimský uprchlík, ale v případě České republiky a Polska je to prostý slovanský křesťan ukrajinského nebo ruského původu, dráždivý hlavně pro vaši ultrapravici, protože začínají legendy, že například téměř každý druhý, který pochází z Ukrajiny, má syfilis, že všechno jsou to kriminálníci a že všichni uprchlíci kradou. Je to klasický stimulační systémový prvek pro jejich ultrapravicové voliče.

Nyní můj názor na to vše: Čím více bude Ukrajina zatahována do války - a pro naši vládu je válka již dávno obchodem - tím menší šanci máme zachránit svoji státnost. Podívejte se, na Ukrajině máme 150 tisíc zakarpatských Poláků, taky bylo vydáno 130 tisíc pasů maďarských, 120 tisíc pasů rumunských. A abych nezapomněl, na více než 100 tisíc ruských pasů, které mají sezonní pracovníci z východní Ukrajiny, kteří cestují do Rostova, Moskvy, Krasnodaru… To ničí vnímání Ukrajiny jako státu. Už teď není Ukrajina vnímána jako subjekt, ale jen jako pouhý objekt, protože mnozí chápou, že Ukrajina sama o sobě není nezávislá - to znamená, že je řízena buď politiky z Moskvy, nebo politiky z Bruselu, anebo zvláště děsivými zámořskými politiky z Washingtonu.

Dokud země nezíská známky subjektivity, bude následovat cesta kolapsu. Tvrdím, že to Ukrajinu zničí. Takový přístup k naší zemi vede k úplnému zhroucení státnosti. Ukrajina jako země a Ukrajina jako stát jsou dvě různé věci. Země je město, lidé, území. Stát je státní zastupitelství, státní administrativa, daně, armáda apod. Všechno se rozpadne. Nechci být černým prorokem, ale bohužel se všechno děje podle nejhoršího scénáře…

Takže až ke kolapsu? A to víme, že tento scénář byl chladně a cynicky koncipován ještě před Majdanem. Nenastane zhroucení státu přece jen jinak?

Nehovořím teď o žádných konspiračních teoriích, prostě to tak vidím. Taky teď už nebude chtít za Ukrajinu nikdo umírat. Stát, který pro vás nic neudělal, není pro nikoho žádná hodnota, zvláště když vám nedává základní sociální balíček. Mimochodem, proto existuje nyní poměrně velká poptávka po levicových myšlenkách. A proto vláda sama tvoří své falešné levicové politické projekty na této levé frontě jen proto, aby přetáhla voliče a měla je pod kontrolou.

Teď je to například projekt Kaplin. To je projekt, který je pod skrytým vedení ministra vnitra Avakova, ačkoli ho navenek vede Kiva, a to jsou dnes čistě vládní projekty… A kdo je Kiva? Ilja Kiva. Původně je to jeho projekt. Je klasickým nacionálním socialistou, ačkoli se postavil jako socialista. No, teď myslím, že jsem odpověděl na otázku o současném politickém stavu země. Zřícenina!

Říkáte, že konzervativci po volbách v Evropě převáží. Zároveň Evropa tímto řeší své »ekonomické problémy« na úkor nás, obyvatelstva zemí EU. Jak bude Evropa vypadat s konzervativci v čele?

Konzervativci budou našim ukrajinským uprchlíkům vytvářet veškeré podmínky, aby se co nejrychleji asimilovali. Tito uprchlíci budou jako humus, jako organické hnojivo pro silné národy.

Jaká je situace na Donbasu? Připomeňme, že tam byl zavražděn představitel Doněcké lidové republiky Zacharčenko. Jaké jsou nyní naděje na zachování Minských dohod?

Dnes už mnohým dochází, že neexistuje žádná jiná cesta než Minské dohody I a II. Všechno ostatní je buď cynické politické PR, nebo nedostatečné pochopení této složité situace. Existují přece strany, které podepsaly dohody v Minsku, a existují záruky provádění Minských dohod. To není nic nového. To znamená, že je třeba tyto dohody důsledně plnit. To, že dohoda by měla fungovat, není v zájmu současné kyjevské vlády Ukrajiny a ani Washingtonu. Ale je to v zájmu Moskvy a v zájmu existence budoucí Ukrajiny.

Teoreticky se zdá, že Ukrajina se v současnosti nachází mezi kladivem a kovadlinou, v geopolitické rovině a hospodářské válce je to mezi Ruskem a Amerikou. A Ukrajina v této ekonomické válce hraje jakousi roli hromosvodu, a teď, jak jsem přijel ze Štrasburku, hrála ukrajinská delegace dokonce roli šaška. Ukrajinští poslanci vyzkoušeli rukavice řidiče vakuového vozíku, a při tom něco řvali. První mluvčí ukrajinského parlamentu Irina Geraščenková dělala gesto »zig hajl« a řvala u toho »Sláva národu«. Tak moc Washingtonu lezou do zadku. Každý, kdo se dívá na ruskou televizní stanici RT, to vidí, všude na celém světě, kde existuje příjem RT. Například miliony diváků v každém hotelu na světě mohou sledovat, co ukrajinská mediální propaganda dělá. To vidí naši lidé na Ukrajině, na Krymu, kde u sebe schovávají stále náš ukrajinský pas. I lidé v Doněcku a Luhansku vidí, že Ukrajina není státem, k němuž by se rádi zas připojili.

Existující Minské dohody I a II jsou dohody, v nichž jsou přece zakódována zcela jasně konkrétní a dlouhodobá řešení?

Minské dohody je jediná věc, která může situaci zachránit. Musí se nejen dodržovat, ale hlavně naplňovat opravdu bod po bodu. Opakuji znovu, Ukrajina a LLR a DLR nenaplňují Minské dohody jen proto, že ukrajinská vláda, jakož i vlády LLR a DLR, nejsou nezávislé. Jedni jsou zcela pod kontrolou Ruské federace, druhá strana je pod kontrolou Washingtonu, a ve skutečnosti je Ukrajina rukojmím situace mezi Amerikou a Ruskem.

Existuje ve vaší zemi politická strana nebo zájmová skupina, která dokáže strategicky pomoci k řešení, tj. vyřešit všechno?

V klasickém smyslu na Ukrajině neexistuje žádná strana, která by měla transparentní financování s transparentním členstvím. To, co existuje, jsou pouze hračky oligarchů. Každý subjekt nebo strana mají svého sponzora. A proto musíme uvažovat o situaci v Nejvyšší radě (ukrajinském parlamentu) ne pomocí prostředků klasických politických postupů. Tam je zastoupena strana Blok Petra Porošenka nebo Lidová fronta, taky Strana Svobody. Ale i Lyovočkinův blok, Achmetův blok a jiné bloky…

Jaká je v současnosti role strany Tymošenkové?

Myslím si, že Tymošenková je pro Ukrajinu ještě horší než Porošenko.

Víte, obecně jsem si přál samostatnou Ukrajinu. Myslím, že kdyby se ukázala nějaká politická síla ve společnosti, která by prosadila elektronické volby a zásadu, že žádný hlas by nemohl být dán těm politikům, kteří už byli u moci, tak to by mohlo zemi zachránit.

Co je s poslankyní Nadijou Savčenkovou?

Savčenková bude před volbami pořád ve vězení, nebo přijme roli torpéda, a tím ji připraví na úlohu opozičníka proti Porošenkovi. Pokud slíbí, že se nechystá prosadit do volebních obvodů (kandidovat), tak se bude specializovat pouze na podporu Tymošenkové a těch, kdo ji podporují. Tymošenková také vytváří řadu kandidátů, které bude potřebovat pouze pro zastoupení ve volebních komisích. Pokud Savčenková bude souhlasit s úlohou torpéda, bude předčasně z vězení propuštěna. Zdá se mi však, že se rozhodla jít proti všem, to znamená, že může být klasickým příkladem vůdce politické síly »proti všem«, který se dostane do parlamentu právě díky své silné agresivní osobnosti.

Jaká je teď role ukrajinského oligarchy Kolomojského?

Zdá se mi, že Kolomojskyj vsadil na Juliju Tymošenkovou, protože přišel o »Privat banku«. Kolomojskyj má spíše velice nízké šance získat zpět svůj obchodní majetek, který je nyní, vzhledem k tomu, že byl zálohou k bance »Privat«, postupně dáván do dražby. Například tam, odkud pocházím, je v podstatě v dražbě celé »jeho« město Bukovel, lyžařské středisko. Je to nyní vyjednávací položka, takže Kolomojskyj jako oligarcha stále vkládá vajíčka do různých košů, ale určitě ho nebude podporovat Porošenko. Může mu dát nějaké peníze na projekty.

Byl jste před časem odsouzen a vězněn za kritiku současného ukrajinského režimu. Připomeňte, jak dlouho jste byl ve vězení? A jak je to vůbec možné?

Ano, byl jsem 524 dní ve vězení. Poté, co jsem z vězení vyšel, jsem byl napaden krajní pravicí. Pak jsem byl osvobozen.

Po dvou letech mě opět obviňují. Před čtyřmi týdny jsem byl obviněn z velezrady, to znamená, že ti, kteří kritizují na Ukrajině vládu, jsou považováni za nepřátele lidu! Státní zrádce je nepřítelem lidu, jedná se o zákon č. 101, část první, a trest zní na 12 let a více vězení s konfiskací majetku. To je jen kvůli zastrašování, protože neexistují žádné zákonné důvody, proč by mě mohli obvinit. Neznám státní tajemství, nejsem státní úředník, to znamená, že v mém případě není možná žádná zrada. Zákon sám o sobě však zajišťuje, abych mohl být držen ve vazbě, protože jsem považován za obzvláště závažného zločince, takže je velmi důležité, aby úřady formulovaly takové prohlášení, že jsem buď komplic teroristů, zrádce, nebo separatista. Proto mohu být znovu zadržen a odsouzen.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Roman Roman BLAŠKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 53 hlasů.

Roman BLAŠKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama