Ilustrační FOTO - Haló noviny

NKÚ žádá informace o příspěvkových organizacích

Dobrá zpráva. Jen dílčí nedostatky při evidenci státních záruk, jejich vykazování v účetnictví a zveřejňování ve státním závěrečném účtu, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Vyplývá to z výsledků kontroly správy státních záruk z let 2013 až 2016.

NKÚ však upozornil na to, že povinnou součástí státního závěrečného účtu nejsou informace o stavu a vývoji závazků státních příspěvkových organizací, za které ručí stát. Tyto závazky přitom vzrostly v letech 2014 až 2016 o víc než 40 procent - na 34 miliard korun. A koncem loňského roku se zvýšily na 45 miliard Kč. »S ohledem na to, že se jedná o takto významné množství peněz, NKÚ doporučuje stanovit povinnost informovat o výši závazků státních příspěvkových organizací, za které stát ručí,« míní úřad.

»Tyto tzv. závazky se samozřejmě evidují a vykazují. Ale je tu rostoucí trend, a NKÚ má pravdu v tom, že je třeba tomu věnovat pozornost,« reagoval pro náš list místopředseda výboru pro veřejnou správu a také člen rozpočtového výboru Sněmovny Jiří Dolejš (KSČM). Upřesnil, že je to tzv. podrozvahová položka, takže se uvádí, ale není součástí státního rozpočtu. »V širším vykazování veřejných financí to samozřejmě figuruje, protože se nemusí, ale může stát, že některé závazky mohou propadnout, a tudíž musí být propláceny. Proto je dobré tomu věnovat pozornost zvláště, pokud by objem závazků rostl,« dodal Dolejš s tím, že však nejde jen o objem, ale také o rizikovost, tj. jestli stát ručí i za věci, kde by mohlo dojít k propadnutí garance.

Člen rozpočtového výboru Sněmovny Jiří Dolejš.

Zárukami na sebe stát bere povinnost uhradit v určitých situacích finanční závazek dlužníka, za kterého se rozhodl ručit. Jde o takzvané standardní záruky, nejčastěji za společnostmi České dráhy a Správa železniční dopravní cesty, a také nestandardní záruky, mezi které v daném období patřily záruky spojené s prodejem IPB. K nestandardním zárukám patří také ručení státu spojené s pojišťováním a financováním vývozu.

Je vidět, že NKÚ dělá svou práci

Nejvyšší kontrolní úřad uvedl, že postupy ministerstva financí pro správu pohledávek byly v kontrolovaném období vnitřními předpisy nastaveny a dodržovány. Poukázal ovšem právě na nedostatky ve zveřejňování záruk ve státním závěrečném účtu. »Ministerstvo financí také například neuvedlo záruku za úvěr ve výši 280 milionů korun ve státním závěrečném účtu, ani ji neevidovalo ve svém účetnictví, přestože mělo takto postupovat. Zaručený úvěr v roce 2017 nicméně ministerstvo financí uhradilo,« uvedl kontrolní úřad.

»Pokud byla chyba ve výkaznictví, je ji třeba odstranit a také je důležité doporučení s tím přehledněji pracovat. To právě s ohledem rostoucí objem závazků má smysl. Metodicky se pak doporučení musí promítnout do nějakého opatření…. Je zkrátka vidět, že NKÚ dělá svou práci,« konstatoval zjevně spokojený Dolejš.

Zbytečné byly podle NKÚ některé platby za měnové převody. Ministerstvo financí hradilo bance částky za zaručené úvěry v korunách, přestože tyto úvěry byly vedeny v eurech. »Tím, že resort neinicioval změnu smlouvy a částky nehradil rovnou v eurech, které k dispozici měl, a nechával převod měny na bance, zaplatil zbytečně navíc minimálně 1,8 milionu korun. Vyplynulo to ze vzorku tří prověřovaných úvěrů,« uvedl NKÚ.

Na konci roku 2016 ministerstvo financí evidovalo záruky v hodnotě téměř 440 miliard korun. V letech 2013 až 2016 resort v souvislosti s těmito zárukami zaplatil více než 13 miliard korun.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 16 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.