Ilustrační FOTO - Pixabay

Smrtící koktejl v Dillí

Znečištění ovzduší v indickém hlavním městě Dillí dosahuje šestinásobku doporučeného limitu, což s sebou nese značná zdravotní rizika.

Teď se navíc situace ještě zhoršila, protože na začátek listopadu připadá pětidenní hinduistický svátek Díválí, během nějž slavící lidé odpálí miliony petard, ohňostrojů a dalších druhů zábavní pyrotechniky, které nemalou měrou přispějí do smrtícího koktejlu znečištění ovzduší, napsala ČTK.

Jednou z hlavních příčin zhoršení stavu ovzduší v Dillí je v této části ročního období také tradiční praktika vypalování strnišť, která zůstává široce rozšířená navzdory vládní kampani proti vypalování.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Indie se snažila v letošním roce snížit vypalování strnišť ve dvou hlavních zemědělských státech o 70 %, ale celkový počet klesl jen zhruba o 30 % v porovnání s loňským rokem, uvedlo ministerstvo životního prostředí. Experti navíc pochybují, zda je tento cíl proveditelný.

Mezi další zdroje znečištění ovzduší v Dillí patří stavební aktivity, vyhazování odpadů na ulici či jejich spalování na veřejných prostranstvích, přehuštěná doprava a silniční prach.

Šedý mrak

Šedý mrak znečištěného ovzduší tak může způsobit vážné zdravotní potíže nemocným, ale i zdravým, informovala agentura Reuters. Lidé byli instruováni, že by měli omezit pohyb v ulicích na minimum alespoň do zítřka, kdy Díválí skončí.

Lékaři v metropoli už zaznamenali nárůst počtu pacientů s dýchacími potížemi, včetně bolesti na hrudi či astmatu. Ekologičtí aktivisté vládě vyčítají, že nezakázala prodej pyrotechniky ve velkém. Indický soud přitom letos nařídil, že při svátku světel mohou lidé používat pouze tzv. ekologické petardy. Nedefinuje ale, zda taková pyrotechnika vůbec existuje, ani jak bude nařízení vymáhat.

Na smutném piedestálu

Mezi další nejvíce znečištěná města světa se vedle Dillí řadí egyptské hlavní město Káhira, bangladéšská metropole Dháka, Bombaj v Indii anebo čínské hlavní město Peking.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2018-11-07 07:49
Když jsem chodil do školy, tak jsme se v roce 1964 učili, že Indie má
380 milionů obyvatel. Dnes tam nikdo netuší, kolik přesně přes jednu
miliardu jich je. Na stejném území zajistit obživu pro řádově
trojnásobek lidí, nehledě na jejich hygienické "zvyklosti".
To je tedy síla. Jak dlouho ještě bez nějaké masové epidemie a tím
pádem s hrozbou masového útěku? Už k nám kdysi nějací
"Indové" přišli.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.