Ilustrační FOTO - Pixabay

Saúdi si dotují slepou přízeň z USA

Americké univerzity a vyšší střední školy přijaly v minulém desetiletí od Saúdské Arábie přes 350 milionů dolarů (téměř osm miliard Kč). Po nedávné vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, kterou Saúdská Arábie přiznala, ale některé školy zvažují změnu této praxe.

Vyplývá z nich, že vláda Saúdské Arábie nebo saúdskoarabské instituce spadající pod vládní kontrolu poslaly od roku 2011 do 37 amerických škol celkem 354 milionů dolarů. Většina peněz byla poskytnuta v rámci stipendijních programů, které pokrývají výdaje na studium Saúdských Arabů v USA. Nejméně 62 milionů dolarů však bylo poukázáno jako dary nebo v rámci kontraktů. A to se bavíme jen o oficiálních částkách...

Nejvíce peněz takto přijaly Severozápadní univerzita v Illinois a Kalifornská univerzita. Dostaly 14 milionů, respektive šest milionů dolarů od vědeckého centra krále Abdalazíze. Státní ropná společnost Saudi Aramco pak zaslala na univerzity do USA 20 milionů USD.

Po Chášukdžího vraždě ale na rozdíl od Trumpova Bílého domu začaly mnohé školy své partnerství se Saúdskou Arábií znovu zvažovat. Patří k nim i Massachusettský technický institut, který spolupracuje se saúdskoarabskými univerzitami na mnoha výzkumných projektech a dlouhodobě i s firmou Saudi Aramco. V březnu tato společnost slíbila institutu 25 milionů dolarů na výzkum v oblasti umělé inteligence.

Kalifornská univerzita ale o změnách neuvažuje a stále počítá se šesti miliony dolarů od Saúdské Arábie, které mají být použity na vývoj nanomateriálů určených pro obnovitelnou energii.

Největší sumy saúdskoarabských peněz jsou určeny na stipendia saúdskoarabských studentů. Univerzita George Washingtona dostala na tento program 73 milionů dolarů a Univerzita George Masona 63 milionů. Ani jedna z nich nehodlá peníze ze Saúdské Arábie začít odmítat, protože by to prý ovlivnilo příjem studentů. Na Univerzitě George Masona podle ČTK každý podzim a jaro studuje 250 Saúdských Arabů. Obdobnou cestou se do USA ostatně před více než dvěma desítkami let dostali zástupci rodiny bin Ládinů...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-06 09:42
Tak je určována "váha" Saudsko Arabské
"demokracie".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.