Lužickosrbské gymnázium v Chotěbuzi. FOTO - wikimedia commons

V Horní i Dolní Lužici volili Srbský sejm

Lužičtí Srbové si zvolili svůj první parlament. Příslušníci původní slovanské menšiny žijící na území německých spolkových zemí Sasko a Braniborsko si vybrali 24 zástupců, kteří usednou v Lužickosrbském sněmu (»Serbski sejm«).

Role a vliv nové politické instituce, která nemá podporu zdaleka všech ze zhruba 60 000 Lužických Srbů ani jednotlivých zemských úřadů, jsou ale nejasné, upozornil v neděli server rbb.

Podle organizátorů voleb odevzdalo 1282 registrovaných voličů celkem 4475 hlasů - jeden volič mohl totiž hlasovat pro více kandidátů. V novém sněmu usedne celkem 24 poslanců. Polovina z nich bude zastupovat Hornolužické Srby, kteří žijí v Sasku a jejichž střediskem je Budyšín, druhá polovina Dolnolužické Srby, kteří žijí v Braniborsku a centrum mají v Chotěbuzi.

»Mám radost, neboť jsme uspořádáním voleb ukázali, že jsou demokratické volby pro lužickosrbský národ možné,« uvedl předseda volební komise Hagen Domaške.

Server rbb upozornil, že na volby dohlíželi coby mezinárodní pozorovatelé i politici z ČR a Polska, dvou zemí, které jsou vnímány jako nejbližší spojenci Lužických Srbů v zahraničí. Z ČR nechyběli ani představitelé KSČM - europoslanec Jaromír Kohlíček a zastupitelé z Ústí nad Labem a Litoměřic Petr Brázda a Jaroslav Růžička.

Nově zvolený sněm se sejde na ustavujícím zasedání 17. listopadu v saské obci Schleife (lužickosrbsky Slepo). Zájmy Lužických Srbů vůči německým úřadům dosud zastupovala především organizace Domowina, která zastřešuje nejrůznější menšinové spolky. Podle organizátorů voleb ale postrádá Domowina demokratickou legitimitu. Lužickosrbský sněm hodlá do budoucna prosazovat především větší pravomoci menšiny ve školství a kultuře. Oficiální orgány obou spolkových zemí ho ale uznávat nehodlají.

Pozorovateli v Njebjelčicích

Nebelschütz - hornolužickosrbsky Njebjelčicy - je obec ležící 20 km severozápadně od Budyšína. V této obci, která je známá i díky tradičním velikonočním jízdám, hovoří dvě třetiny obyvatel hornolužickosrbsky a (nejen) proto v ní v sobotu proběhl závěr historicky prvních voleb do Srbského sejmu.

Volby probíhaly již od 1. května, kdy se jednotliví voliči začali registrovat. Volit totiž mohl každý každý občan SRN starší 16 let, hlásísící se k Lužickosrbské národnosti. Od 27. října proběhla samotná volba, a to korespondenční formou. V sobotu v 10 hodin pak vypuklo otevírání obálek a následně sčítání hlasů.

Jednotlivé kandidáty mohly nominovat jak lužickosrbské kulturní a společenské spolky, tak také německé politické strany, které akcentují lužickosrbskou otázku.

Lužičtí Srbové, pozůstatek původního slovanského obyvatelstva východní části Německa, jsou v Německu podobně jako Dánové, Frísové a Romové uznanou národnostní menšinou. Z asi 60 000 příslušníků menšiny jich podle ČTK na 40 000 žije v Sasku a 20 000 v Braniborsku.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 11 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.