Ilustrační FOTO - Pixabay

Hodně voličů. Zlá zpráva pro Trumpa?

Možnosti hlasovat předčasně v kongresových volbách v USA, jejichž řádný termín připadá na úterý 6. listopadu, využilo ve státě Texas více lidí, než kolik jich celkem hlasovalo ve volbách v roce 2014.

Informovala o tom agentura AP. Američané budou především dnes volit mj. nové poslance Sněmovny reprezentantů a třetinu senátorů.

Podle texaských úřadů využilo možnost odevzdat svůj hlas před řádným termínem voleb v 30 největších okresech 4,9 milionů Texasanů. Počet voličů tak už nyní přesahuje počet všech lidí, kteří hlasovali v parlamentních volbách před čtyřmi lety. V roce 2014 jich v celém státě Texas hlasovalo 4,7 milionu.

Texas má celkem 254 okresů, ve 30 největších ale žije téměř 80 % obyvatel druhého největšího amerického státu. Možnost hlasovat předčasně měli Texasané do pátku. Ti, kteří zatím nevolili, budou mít možnost v řádném termínu dnes.

Účast bude přitom podle pozorovatelů v nadcházejících volbách rozhodující. Bude-li vysoká, zaznamenají podle nich vyšší zisky demokraté. Naopak nízká volební účast bude hrát do karet spíše republikánům. Pokud budou demokraté úspěšní, mohli by ovládnout Sněmovnu reprezentantů, a zkomplikovat tak vládnutí prezidenta Donalda Trumpa. Senát by podle ČTK měl zůstat pod kontrolou republikánů, ale i tam jen velmi těsně.

Senátorské křeslo za stát Texas obhajuje republikán a někdejší uchazeč o prezidentský úřad Ted Cruz, jeho vyzyvatelem je demokrat Beto O'Rourke. Oba v minulosti uvedli, že vysoká volební účast prospěje právě jim. Pokud by nakonec zvítězil O'Rourke, byl by prvním demokratickým senátorem za Texas od roku 1994.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-11-06 20:02
Demokrati? Tak to je z deště pod okap. Ti jsou natěšení, aby zas
někoho humanitárně vybombardovali.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.