Ilustrační FOTO - Pixabay

PiS zase dostala na frak

Polská vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) podle odhadů prohrála nedělní 2. kolo voleb starostů ve velkých městech Krakov a Gdaňsk. Stále však není jasné, jak místní volby dopadly ve stovkách dalších obcí, upozornila v noci agentura AP. V menších obcích a na vesnicích přitom mívají tradičně silnější podporu právě nacionálněpopulističtí konzervativci.

Na polské místní volby se tentokrát podle AP soustřeďuje větší mezinárodní pozornost kvůli vzestupu populistických vlád v Evropě i jinde ve světě. Právě polská PiS zaujímá podobně jako americký prezident Donald Trump nebo maďarská a italská vláda příkrý postoj vůči migraci. Varšava má navíc spory s EU kvůli polské soudní »reformě«.

FOTO - wikipedia commons

Výsledky 1. kola komunálních voleb, které se uskutečnilo přede dvěma týdny, a některé odhady výsledků 2. kola ukazují, že obyvatelé větších měst populistický přístup k vládnutí odmítli.

Právě ve velkých městech se za poslední tři roky, kdy je PiS u moci, konalo mnoho protivládních demonstrací. Vládní strana však mezitím upevňovala svou pozici ve venkovských oblastech.

Druhé kolo voleb starostů se konalo v 649 obcích. Utkali se v nich vždy dva nejúspěšnější kandidáti z 1. kola. Už v 1. kole byli potřebnou nadpoloviční většinou zvoleni starostové měst jako Varšava, Poznaň a Lodž, v nichž zvítězila centristická proevropská koalice v čele s opoziční Občanskou platformou.

Nyní byl patrně už pošesté zvolen starostou přístavního Gdaňsku Pawel Adamowicz (Občanská platforma). Podle průzkumu společnosti Ipsoso získal kolem 65 % hlasů a porazil Kacpera Plažyňského z PiS.

V Krakově v čele radnice podle všeho rovněž zůstává dlouholetý starosta Jacek Majchrowski. Odhady mu rovněž přisuzují přibližně 65 % hlasů v klání proti Malgorzatě Wassermannové z PiS.

Ve městě Kielce podle ČTK volby patrně vyhrál další opoziční kandidát - bývalý vynikající házenkář a trenér národního týmu Bogdan Wenta.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-11-06 19:45
Kéž by KSČM takto "zase dostala na frak".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.