Ilustrační FOTO - Pixabay

Tuzemský průmysl zaznamenal v září pokles, stavebnictví naopak v dvouciferném růstu

Průmyslová výroba v září podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesla o 0,9 procenta. Stavební produkce se zvýšila o 12,4 %.

Září 2018 mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně, upozornili statistici.

K meziročnímu poklesu průmyslu nejvíce přispěly výroba chemických látek a chemických přípravků zejména z důvodu odstávky výrobní kapacity, dále opravy a instalace strojů a zařízení a také výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení. Produkce naopak vzrostla ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, výrobě základních kovů, hutním zpracování kovů a slévárenství a také v ostatním zpracovatelském průmyslu.

»Aktuální čísla potvrzují, že kondice českého průmyslu je letos podstatně slabší než loni,« komentoval výsledky analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Meziroční pokles produkce v září byl větší, než předpokládal trh, avšak ke snížení podle něj přispěly i dva dočasné faktory. Prvním z nich byla odstávka v chemickém průmyslu a druhým nižší počet pracovních dní v porovnání s loňským zářím. »Rovněž se potvrzuje, že se český průmysl již nemůže dále opírat o automobilový průmysl,« dodal Rožumberský.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách vzrostly meziročně o 1,4 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 1,4 % a domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 1,3 %.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích klesla meziročně o 0,9 %. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 1,1 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 0,4 %. Statistiky nových zakázek podle analytika Deloitte Davida Marka svědčí o tom, že ČR je patrně za vrcholem hospodářského cyklu.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v září zvýšil meziročně o 1,1 %.

Průmysl ve 3. čtvrtletí 2018

Průmyslová výroba v celém třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 3,3 %.

Inženýrské stavitelství se přece jen zmátořilo

»Stavebnictví po dvou letech útlumu zažívá letos oživení, roste jako z vody. Za celý rok by mělo vzrůst dvouciferným tempem, což bude ovšem částečně dáno poměrně nízkou srovnávací základnou loňského roku. Stavebnictví pomáhá čerpání peněz z fondů EU, které zhusta míří právě do inženýrského stavitelství, například na opravu silničních komunikací,« uvedl pro Haló noviny analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Produkce v pozemním stavitelství se podle statistiků meziročně zvýšila o 10,1 % a inženýrské stavitelství vzrostlo o 18,1 %.

Stavební úřady v září vydaly 6728 stavebních povolení, meziročně o 9,4 % méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 31,8 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 17,1 %.

Počet zahájených bytů se zvýšil meziročně o 7,9 % na 2611 bytů, počet dokončených bytů klesl o 8,6 % na 2357 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se snížil meziročně o 0,1 %.

Stavební produkce v celém 3. čtvrtletí vzrostla v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 13,2 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.