Ilustrační FOTO - Pixabay

Víc peněz na protidrogovou politiku

Bez usnesení petičního výboru bude Sněmovna projednávat návrh rozpočtu Úřadu vlády pro příští rok. Pro jeho podporu hlasovalo jen pět vládních poslanců ANO a ČSSD z 11 přítomných členů. Proti byl Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), zástupci ODS, Pirátů, SPD a KSČM se hlasování zdrželi.

Na schvalování návrhu rozpočtu pro rok 2019 jako celku by však stanovisko výboru k jedné z kapitol nemělo mít vliv. Úřad vlády má příští rok hospodařit s 1,093 mld. Kč, což je v porovnání s rozpočtem schváleným na letošek asi o 50 mil. Kč víc. Víc peněz by mělo jít na protidrogovou politiku a na investice. Například v Lichtenštejnském paláci by se měla obnovit kotelna a vzduchotechnika. Pověřená vedoucí úřadu vlády Tünde Barthová uvedla, že vláda chce využít Lichtenštejnský palác tak, aby se nemusel dotovat. Měl by se podle ní otevřít státní správě i univerzitám. Úřad vlády opustí kanceláře v Kodaňské ulici, které má v pronájmu, čímž ušetří pět milionů korun.

U protidrogové politiky se chce úřad vlády zaměřit podle Barthové na prevenci. Úřad si nechal podle ní zpracovat rozbor dosavadního stavu za působení předchozího protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. »Výsledek je opravdu šokující, na prevenci se zapomnělo,« řekla. Úřad podle Barthové nechce analýzu zveřejňovat. V dokumentu se podle ní uvádí např. to, že Vobořil pobýval za 7,5 roku 330 dní v zahraničí zejména v zemích, v nichž vlády drogovým závislostem spíš jen přihlíží. »Hlavní cíl je opravdu prevence, prevence, prevence,« zdůraznila Barthová, která v této souvislosti vyzdvihovala práci premiéra Andreje Babiše (ANO).

Podpora projektu integrace Romů klesne

»Už jsem se lekl, že premiér začal brát drogy, aby vyzkoušel, jaké to je,« reagoval Leo Luzar (KSČM), podle kterého si Barthová mohla nechat »píár vystoupení« pro novináře. Ohradil se proti tvrzení, že protidrogová prevence v ČR neexistuje. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se pozastavil nad rozborem vypočítávajícím, kolik má KDU-ČSL v politických funkcích žen v poměru k mužům, který podle něj vypracovala organizace Forum 50%. Výpočet by podle Bělobrádka zvládlo i desetileté dítě a označil za bizarní, pokud by na takové studie přispíval úřad vlády dotacemi. V podobném duchu se neslo i vystoupení Jakuba Jandy (ODS). Na protidrogovou politiku chce dát úřad vlády příští rok asi 179,6 milionu korun, proti letošku asi o 40 milionů korun víc. Zhruba o 30 milionů korun na 62,6 milionu má vzrůst částka na investice. Naopak asi o 14 milionů korun na 65,5 milionu má meziročně klesnout podpora výzkumu a o sedm milionů na 107,9 milionu korun podpora projektů integrace Romů.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.