Ilustrační FOTO - Pixabay

Zdanit více alkohol?

V České republice denně kouří dva miliony obyvatel a 600 000 mužů a žen si denně dá alkohol. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) míní, že vysokou míru konzumace alkoholu a kouření tabáku může pomoci snížit vyšší zdanění a omezení reklamy, zejména na alkohol. Podle stínové ministryně zdravotnictví KSČM Soni Markové to je krok správným směrem.

Vojtěch na konferenci v rámci odborného setkání Alkohol a tabák v České republice v roce 2018 řekl, že v oblasti kouření už se po přijetí protikuřáckého zákona pozitivní efekty projevily. Jinak to je ale u alkoholu. »Alkohol stále bereme jako běžnou součást života a společnost je k jeho užívání zatím velmi tolerantní,« řekla národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Rovněž podle vedoucího kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Srdana Matiće by se ČR teď měla zaměřit právě na alkohol.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Vojtěch je přesvědčený, že prostor pro větší regulaci těchto legálních drog existuje. »Hovoříme i o otázce nějakého vyššího zdanění,« uvedl s tím, že změna spotřební daně rozhodně nemá být skoková. Primárně je to podle něj na ministerstvu financí. Vláda v programovém prohlášení ale slibovala snížení daně z přidané hodnoty na točené pivo. »Měla to být hlavně úleva pro restauratéry. Je možné se bavit o jiném zdanění, a to zejména pro tvrdý alkohol,« dodal. Alarmující je podle ministerstva zejména konzumace alkoholu u nezletilých, kde je ČR nad mezinárodním průměrem.

Marková: Krok správným směrem

Záměr ministra označila stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková za krok správným směrem. »Faktem je, že Česká republika je v požívání alkoholu a tabákových výrobků na jednom z prvních míst v Evropě a je dokázané, že vyšší cena a absence jakékoli reklamy na alkohol a tabákové výrobky je jedna z možností, jak účinně těmto negativním jevům ve společnosti bránit,« řekla našemu listu. Chápe prý, že člověka, který je závislý na alkoholu a kouření i desítky let takový krok nenadchne, za důležité však považuje to, že jde o účinnou metodu, jak bránit požívání alkoholu a tabákových výrobků hlavně u dětí a mladistvých. »O to nám musí jít především,« dodala Marková.

Už v současné době není možné propagovat v médiích cigarety, podobné omezení by se mohlo podle Vojtěcha týkat i alkoholu. Potřeba je podle něj pracovat také na dostupnosti služeb pro léčbu závislých na alkoholu a tabáku. V současné době si například léky na odvykání kouření platí sami, nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Důsledky jsou zdravotní i sociální

Podle Matiće jsou alkohol a kouření jedny z hlavních příčin úmrtí obecně. V Evropě každý rok v jejich důsledku zemře přes 700 000 lidí. Podle statistik z loňského roku má v ČR 900 000 lidí riziko vzniku problémů spojených s alkoholem. Muži průměrně vypijí devět sklenic piva za týden, ženy dvě. Průměrná spotřeba je 14,4 litru čistého alkoholu na osobu ročně.

Důsledky užívání alkoholu jsou zdravotní, ale i sociální. »V oblasti zdraví se v první řadě jedná o duševní poruchy a poruchy chování způsobené jeho užíváním,« uvedla Vedralová s tím, že vede také k více úrazům a vzniku některých nádorových onemocnění. Velký problém je podle ministra také užívání alkoholu těhotnými, které může fyzicky poškodit dítě a snížit jeho IQ.

Podle statistik kouří v ČR asi čtvrtina populace nad 15 let, 18 procent denně. Závislost na tabáku je podle odborníků jedna z nejtěžších na léčbu. Ročně na nemoci způsobené kouřením tabáku zemře kolem 16 000 lidí. Průměrně přijdou o 15 let života.

Vedralová na konferenci uvedla, že Národní strategii protidrogové politiky, která by měla platit od příštího roku, vláda do konce roku nejspíš neprojedná. Ne její přípravu je podle koordinátorky potřeba víc času. »Zřejmě dojde k prodloužení termínu, protože si vyžaduje širší diskusi,« uvedla Vedralová. Dokument se podle ní věnuje primární prevenci, snižování rizik, léčbě a sociálnímu začleňování, regulaci a snižování dostupnosti, financování a informacím, výzkumu a hodnocení. Po schválení strategie budou vypracovány tříleté akční plány zvlášť pro tabák, alkohol, hazard a moderní technologie a nelegální drogy.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 12 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.