FOTO - Haló noviny

Zeman vyzval podnikatele k odvaze

Prezident Miloš Zeman v Šanghaji zahájil česko-čínské podnikatelské fórum. V úvodu setkání podnikatele vyzval, aby projevili odvahu, protože ji považuje za to nejdůležitější pro navazování obchodních kontraktů.

Zeman také vyjádřil přání, aby se vzájemná spolupráce ČR a Číny v budoucnosti co nejvíce rozvíjela. Přítomné podnikatele pozdravil v čínštině a řekl, že se v této zemi cítí jako přítel. »Kdybych měl stručně hodnotit stav obchodních česko-čínských vztahů, tak bych řekl dvě konkrétní čísla - český vývoz do Číny vzrostl za poslední rok o 20 %, počet čínských turistů se rovněž zvýšil o 20 %,« uvedl.

V Číně podle něj už zakořenily firmy Škoda Auto a Home Credit. »Pevně doufám, že budeme pokračovat v další spolupráci v jiných oblastech, rád bych připomněl například civilní letectví, kde bude podepsána smlouva o dodávce letadel L-410, a účastnil jsem se i školení čínských pilotů v ČR,« konstatoval.

Let L-410 UVP-E. FOTO - wikipedia commons

Setkání podnikatelů doprovodil podpis několika memorand. Jedná se například o memorandum o porozumění mezi společnostmi PPF a Huawei o rozvoji telekomunikačních sítí páté generace či memorandum o strategické spolupráci mezi PPF a společností Citic Group, která prostřednictvím evropské odbočky postupně přebírá většinu čínských aktivit v ČR.

Další dohody se týkají leteckých radarů, či nákupu letadel Skyleader 600 mezi firmami Zall Jihlavan Airplanes a Zall Aircraft Manufacturing Wu-chan. Podepsána byla také dohoda v oblasti vzdělávání ze strany Vysoké školy finanční a správní, dohody podepisovaly i agentura CzechTourism a společnost zaměřující se na leteckou dopravu Kiwi.com.

Podnikatelské fórum bylo jedním z posledních bodů při třídenní cestě prezidenta Zemana do Číny. Po setkání s podnikateli měl Zeman na programu jednání a oběd s výkonným viceprimátorem Šanghaje, následně zamířil zpět do Prahy.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.