Ilustrační foto - wikimedia commons

AfD má problémy s fandy Hitlera

Mládežnická organizace protestní Alternativy pro Německo (AfD) v neděli rozpustila svou zemskou pobočku v Dolním Sasku, kterou od září sledovala německá civilní kontrarozvědka.

Vedení AfD zase v pondělí v Berlíně oznámilo, že v uplynulých týdnech vyzvalo vícero problematických členů k odchodu ze strany. Potíže se sklony k pravicovému extremismu mají členové této ultrapravicové protiimigrační strany opakovaně.

Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka jmenuje, zatím nesleduje AfD jako celek, ale kvůli aktivitám, které by mohly jít proti svobodnému demokratickému řádu země, se zaměřil na některé její konkrétní politiky a mládežnické organizace.

Jednou z nich byla Mladá alternativa v Dolním Sasku, kterou v neděli zhruba třemi čtvrtinami hlasů podle rozhlasové a televizní stanice NDR mládežnická AfD rozpustila. Už v lednu by místo ní měla vzniknout nová, patrně méně hnědá, Mladá alternativa.

Logo AfD. FOTO - wikipedia commons

Mládežnická organizace AfD v Dolním Sasku na sebe v minulosti upozornila například tím, že její někdejší šéf Lars Steinke označil strůjce neúspěšného atentátu na nacistického vůdce Adolfa Hitlera Clause von Stauffenberga za zrádce a zbabělce. Ospravedlňoval také nacistický útok na Polsko.

STOP pro Pro Chemnitz

K podobně radikálně zaměřeným politikům AfD zřejmě směřoval i apel jejího vedení, aby stranu dobrovolně opustili. Pokud tak neučiní, pokusí se je AfD vyloučit, řekl v pondělí v Berlíně šéf strany Jörg Meuthen. Informoval také o tom, že se členem AfD nesmí nově stát nikdo z organizace Pro Chemnitz, s níž ještě začátkem září politici AfD protestovali v tomto východoněmeckém městě.

Někteří pozorovatelé jsou ale přesvědčeni o tom, že hlavní problém má AfD jinde. I v jejím vedení totiž jsou politici, kteří jsou známí radikálními výroky. Druhý z předsedů strany Alexander Gauland například hovořil o tom, že doba nacismu je jen »ptačím trusem« na úspěšných německých dějinách a předseda duryňské AfD Björn Höcke podle ČTK zase památník holocaustu v centru Berlína označil za »památník hanby«...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2018-11-08 16:04
Obojí je špatně. Komunista by neměl zlehčovat neonacistické projevy,
ať se jich dopouští kdokoli! R. Janouch
fronda
2018-11-07 21:21
Hitlerovi fandové vládnou Ukrajině za podpory EU, co je proti tomu
nějaká rozpuštěná buňka AfD.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.