Ilustrační FOTO - Pixabay

Lidé spíš volili stranu, než aby křížkovali

V komunálních volbách si lidé podle říjnového průzkumu agentury ppm factum research nejčastěji vybrali jednu stranu, i když jim křížkování dává možnost zvolit kandidáty z více politických uskupení.

Při výběru strany lidé zohledňovali především dobrou zkušenost s jejím minulým působením v zastupitelstvu a sliby zlepšení života v obci. Méně než desetina účastníků chtěla svou volbou vyjádřit nespokojenost se současnou vládou.

Pouze jednu stranu, hnutí nebo sdružení kandidátů si podle průzkumu v říjnových komunálních volbách vybralo 56 procent hlasujících. Jednotlivé kandidáty křížkovalo 24 procent, kombinaci zakřížkování jedné strany a kandidátů z jiných stran využila pětina účastníků voleb. Výběr jednoho politického uskupení je sice nejčastější ve všech velikostech obcí, ukazuje se ale, že čím je obec menší, tím spíše občané hlasují pro jednotlivé kandidáty, uvedli autoři průzkumu.

Shodně zhruba 40 procent voličů si stranu, které dají hlas, vybralo kvůli jejímu dosavadnímu působení v zastupitelstvu a kvůli slibům, že zlepší život v obci. Důvod, že mu vybraná strana vadila nejméně, uvedlo 23 procent. Dobré zkušenosti z celostátního působení strany nebo nezávislost a nestranickost hrály roli asi u pětiny voličů.

»Pouze osm procent voličů chtělo svou volbou vyjádřit nespokojenost se současnou vládou,« uvedla ppm factum. Nespokojenost s nynějším kabinetem premiéra Andreje Babiše (ANO) vyjadřovali podle agentury v komunálních volbách zejména voliči v Praze, z nichž tuto odpověď uvedlo 17 procent.

Téměř dvě třetiny voličů byly o svém výběru přesvědčeny už dlouho před hlasováním, spíše těsně před ním se rozhodovalo 36 procent. Častěji se podle ppm factum »na poslední chvíli« rozhodovali lidé, kteří by nyní ve sněmovních volbách dali svůj hlas Pirátům.

Výrazná většina 85 procent voličů věří tomu, že jimi vybraná strana nebo kandidáti splní své předvolební sliby. Nedůvěra ve splnění slibů se častěji vyskytuje ve městech nad 20 000 obyvatel, ovšem i zde se týká jen zhruba pětiny lidí. V Praze nevěří ve splnění předvolebních slibů zvolené strany 26 procent voličů.

Svou neúčast ve volbách lidé nejčastěji zdůvodňovali nezájmem o politiku ve 44 procentech nebo tím, že nebylo z koho vybírat (30 procent). Čtvrtina mínila, že jejich účast by byla zbytečná, protože svým hlasem stejně nic neovlivní. Celkem 23 procent nevoličů bylo podle svých slov mimo bydliště a přibližně každý šestý uvedl, že neměl na volby čas.

Průzkumu mezi 12. a 24. říjnem se účastnila tisícovka lidí ve věku od 15 let.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2018-11-08 10:46
"čím je obec menší, tím spíše občané hlasují pro jednotlivé
kandidáty, uvedli autoři průzkumu." Naprosto logické, čím
menší obec, tím lépe se lidé mezi sebou znají a mohou zodpovědněji
vybírat jednotlivé kandidáty. Z toho vyplývá, že ve velkých obcích
nestačí aby zastupitelé za KSČM pouze dobře pracovali, ale aby také
dovedli dobrou práci své osoby také občanům zviditelňovat v rámci
permanentní předvolební kampaně.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.