S úctou k silné a obětavé Věře

Devětadevadesát let by letos 25. října oslavila levicová novinářka, antifašistka a odbojářka Věra Picková (1919-2003). Zástupkyně Levicových klubů žen v tento den uctily její památku na pražských Olšanských hřbitovech.

Pietu iniciovala bývalá zastupitelka Prahy 10 Jana Čunátová (na snímku vlevo), díky jejímuž návrhu získala letos v lednu Věra Picková in memoriam čestné občanství desáté pražské městské části, kde žila.

Věra Picková byla za svou odbojovou činnost vězněna v nacistickém koncentračním táboře Ravensbrück, kde coby členka zdravotní sekce pomohla zachránit mnoho žen od smrti či deportace. Aktivní byla i po roce 1989, stala se spoluzakladatelkou Občanské iniciativy Vděčnost a výrazně přispěla k záchraně hrobů, pomníků a památníků uctívajících osobnosti spjaté s odbojem proti fašismu. Je známa její iniciativa na záchranu Růžového sadu v Lidicích.

Zástupkyně LKŽ zapálily na Olšanech svíčky i u soch antifašistických komunistických odbojářů a novinářů Jožky Jabůrkové a Julia Fučíka.

Andrea CERQUEIROVÁ

FOTO - autorka


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 10 hlasů.

Andrea CERQUEIROVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.