Ilustrační FOTO - Pixabay

Velkoobchody by o svátcích mohly mít otevřeno

Omezení prodejní doby o vybraných svátcích se možná nebude vztahovat na velkoobchod. Sněmovní hospodářský výbor doporučil schválení novely poslanců ANO a ODS, která to předpokládá. Maloobchodu by se předloha nedotkla, tyto prodejny by zůstávaly o některých svátcích zavřené.

Velkoobchody jsou určeny zejména jiným podnikatelům k zásobování jejich zařízení, například provozovatelům restaurací, hotelů nebo malých obchodů. Vládní nařízení definuje velkoobchod jako činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží za účelem jeho dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti. Podle hlavního předkladatele Patrika Nachera (ANO) nedává nynější zahrnutí velkoobchodu do zákona o regulaci prodejní doby smysl, protože neslouží běžným spotřebitelům a tyto obchody nejsou cílem rodinného nákupního turismu. »Jde o to, aby se ti, kteří mají právo mít otevřeno, měli odkud zásobovat,« uvedl Nacher.

Předlohu podpořilo jedenáct z 18 přítomných členů výboru, čtyři byli proti a tři se hlasování zdrželi. Výbor neprojednával žádné pozměňovací návrhy, poslanci je chtějí přednést až ve druhém čtení. Leo Luzar (KSČM) chce zákaz prodeje vztáhnout na všechny sváteční dny. »Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě neodůvodněně rozdělil svátky na významnější a méně významné, aniž by respektoval zákon o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu. Tuto nerovnost tento návrh napravuje,« odůvodnil Luzar svůj pozměňovací návrh.

Miroslav Kalousek (TOP 09) bude naopak prosazovat zrušení celého zákona o omezení prodejní doby v některých státních svátcích. »Omezuje to podnikatele naprosto zbytečně, otravuje to úplně všechny lidi, dělá to zmatek,« řekl při projednávání normy v úvodním kole.

Pravidelná kontrola zraku řidičům už nehrozí

Nynější zákonná regulace prodejní doby se týká obchodů s plochou nad 200 metrů čtverečních. Prodejny musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12. hodin. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu týká i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.

Letos v lednu Sněmovna zamítla návrh ODS na zrušení celého zákona o prodejní době. Za jeho zachování hlasovalo 101 poslanců hlavně z klubů ANO, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL a přidali se i někteří Piráti. Samostatný návrh na zrušení zákona je ve Sněmovně i nyní, podala jej TOP 09.

Hospodářský výbor měl na programu také předlohu, podle níž by si motoristé museli nechat zkontrolovat zrak při pravidelné výměně řidičského průkazu. Předkladatel Jan Birke (ČSSD) svou novelu stáhl, Sněmovna se jí už tedy zabývat nebude. Možné zavedení nové povinnosti řidičů budilo spory. Zastánci poukazovali na to, že novinka by vedla k větší bezpečnosti na silnicích. Odpůrci mluvili o zvýšení byrokracie a o zahlcení lékařů žádostmi motoristů o potvrzení.

Pravidelné kontroly zraku v současnosti povinné nejsou. Řidič musí absolvovat lékařskou prohlídku při vydání prvního řidičského průkazu a potom až v 65 letech, následně v 68 letech a potom každé dva roky.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 7 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.