Někdo ano, někdo jenom z ulice…

Ze všech stran slyším: Bude se zdražovat. Zdražujeme. Musíme vyrovnat zvýšení cen vstupů, abychom netratili. Atd., atd. Nebo: Neurodilo se, kvalita je špatná… Bude dražší chleba, rohlíky, benzin, pivo, hypotéky… Ale počítače prý budou stát stejně a auta, protože je o nová menší zájem, mohou s cenou jít dokonce dolů. Vláda také důchodcům a studující mládeži připravila dárek ve formě snížení dopravného do vlaků a autobusů. Něco to sice bude stát, kompenzace dopravcům jsou nutné, ale velmi to pomůže starším lidem, i když ti zprava křičí cosi o nesystémovosti a populismu. Celkově však se život zdraží, i když odbory vymohou pro některé kategorie vyšší platy, přidá se státním zaměstnancům, důchodci dostanou přidáno, byť to, co dostanou navíc, spolkne inflace. Jsou ale i jiné kategorie, které se kompenzací nedočkají.

Prý žijeme v nejlepší době našeho státu. Nejlepší za uplynulých sto let. Podle propagandy ano. Podle toho, co jsem napsal výše, to nebude tak zřejmé. Jsme členy Evropské unie. Ta sice otevřela hranice, aby zboží často globalizovaných firem se dostalo po Evropě a jako přívažek se přidal i volný pohyb lidí. Ale zároveň nám Unie vzala nemalou část rozhodování a snaží se nám vzít ještě další. Jsme členy NATO. Jsme údajně bezpeční. Nikdo nás nemůže napadnout. Ale kdysi, i na to jsme letos vzpomínali, smlouva o vzájemné pomoci s Francií nám nebyla nic platná, aby tu nebyl Mnichov.

Na druhé straně musíme se účastnit - i když se tvrdí, že naše zapojení je dobrovolné - různých misí, které nejsou v našem zájmu, a dokonce se postavit na stranu agresorů v balkánské »humanitární« válce, při pacifikace Libye a třeba v Afghánistánu. Prý si každý může koupit zboží, na které dříve nemohl ani pomyslet. Jistě, může. Jen na to musí mít, ale skutečně prodavačky z patnáctitisícového platu, učitelé, ženy samoživitelky, důchodci, kteří celou produktivní dobu poctivě pracovali, zdravotní sestry, dělníci od pásů, na polích soukromých rolníků, apod., jsou schopni si koupit, co by třeba potřebovali? Nejlepší doba by měla umožnit, aby děti ve školách byly vedeny k tomu, že samy mají myslet a hledat nejlepší řešení, a ne papouškovat jedinou pravdu, kterou jim vsugerovávají nejen učitelé, ale zvláště pak Česká televize a další média, různá zájmová centra. Pravdu, která je omílána v televizních seriálech a filmech, jež dostávají štědré dotace. Svoboda je prázdným slovem, protože média někdo vlastní a podle jeho pokynů píší své zprávy. Všechno někdo vlastní. Nevyberete si. Svoboda slova není, protože ti, kteří mají více peněz, mají více možností vyřadit konkurenty a také je vyřazují. A zase jsme u té jediné pravdy.

Začal jsem u zdražování. I to sem patří. Spirála se stále točí. Ceny stoupají, mzdy se je snaží dohnat se zpožděním. Ti, co dnes mají v bance deset tisíc, zítra budou mít vlastně jenom devět či devět a půl, protože inflace jim spolyká ten zbytek. Nikdo se nediví, nikdo nezačne křičet. Jen mlčky poslouchá, že žijeme v nejlepší době, kdy všichni si můžeme koupit všechno. Jen někdo ano, ale velká část našich spoluobčanů se může dívat jen z ulice.

Josef ŠENFELD


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 52 hlasů.

Josef ŠENFELD

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-09 18:30
Pokud to, k čemu jsme dospěli má být to "nejvyšší
stádium" a dál už nic, tak to by byl pěkně blbý konec.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.