Státní cenzura v Izraeli má svou sochu

Na telavivském náměstí Habima byla v noci instalována socha ministryně kultury Miri Regevové zhlížející se v ohromném zrcadle.

Autor, jímž je podle televizní stanice Channel 10 Itaj Zalajt, poukázal na nesouhlas uměleckého světa s politikou ministryně. Regevová totiž prosazuje zákon o umělecké loajalitě, který vymezuje státní pomoc kulturním institucím jejich souhlasem s politikou vlády.

Regevová navrhla zákon, který jí umožní odebrat peníze těm kulturním organizacím, jejichž činnost nebude slučitelná s principy státu. K nim má podle zákona patřit popírání faktu, že Izrael je židovský a demokratický stát, podněcování k rasismu, násilí a terorismu, podpora ozbrojeného boje proti Izraeli, připomínání si Dne nezávislosti jako dne smutku a ničení státních symbolů. Návrh prošel v pondělí po dlouhé a bouřlivé debatě v parlamentu v prvním čtení. Podle kritiků dláždí cestu státní cenzuře.

Regevová je na telavivském náměstí vyvedena v životní velikosti. Stojí v bělostných dlouhých šatech proti velkému bílému zrcadlu. V reakci na sochu cynicky a namyšleně prohlásila, že »skutečně nastavila izraelskému kulturnímu světu zrcadlo, které odhalilo vyčleňování a aroganci celé skupiny občanů, kteří se označují za srdce národa«.

Zalajt už předloni instaloval zlatou sochu kontroverzního premiéra Benjamina »Bibi« Netanjahua na Rabinově náměstí v Tel Avivu. Vysvětlil tehdy, že chce otestovat hranice svobodného projevu v Izraeli. Někteří v soše viděli biblické zlaté tele, jiným připomněla třeba nechvalně skončivšího rumunského autoritáře Nicolae Ceaušeska. Městská rada tehdy pohrozila umělci, že neodnese-li dílo, bude ho stíhat. Úřady ale předešel jeden občan, který sochu odstranil.

Obvinění Bibiho právníka

Izraelská policie pak oznámila, že má dostatek důkazů k obvinění premiérova právníka Davida Šimrona ze spoluúčasti na korupci. Případ souvisí s nákupem ponorek a dalších plavidel pro izraelské námořnictvo od německé firmy Thyssenkrupp.

Podle listu Haarec policie také doporučila obvinit několik dalších spolupracovníků premiéra Netanjahua. Je mezi nimi bývalý šéf Netanjahuova úřadu David Šaran, někdejší velitel námořnictva Eliezer Marom a dva bývalí generálové námořnictva.

Aféra je podle ČTK v Izraeli označovaná jako Případ 3000 a premiéra, který v ní kupodivu není podezřelý (ačkoli za transakcí stál a prosazoval ji navzdory kritikům) policie vyslýchala v červnu jako svědka. Šimron je osobní Netanjahuův právník a také bratranec...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-09 17:52
U nás by taky mohla být postavena socha. A to v tvaru velké zad*ice
pomalované hvězdami a pruhy a za ní poslušně seřazeni jeden za
druhým ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.