Ilustrační FOTO - Haló noviny

Více peněz pro mládežnické organizace

Sněmovní školský výbor doporučil v návrhu rozpočtu ministerstva školství na příští rok přidat 20 milionů korun mládežnickým organizacím. Naopak návrhy, které směřovaly k vyššímu růstu platů učitelů či k růstu investic do mateřských škol, výbor nepodpořil.

Návrh rozpočtu školství jako celku výbor doporučil plénu schválit hlasy všech přítomných členů. I s evropskými dotacemi by rozpočet školství měl v příštím roce činit zhruba 205,7 miliardy korun.

»S návrhem rozpočtu jsme celkem spokojeni, neboť jde o nejvyšší rozpočet školství v podstatě za veškerá období. Oceňujeme hlavně to, že došlo k navýšení prostředků tak, aby pokryly změnu financování školství, takže jsme v podstatě udělali určitý finanční polštář pro ten přechod, který by měl být zahájený v září 2019, protože od roku 2020 by mělo financování školství fungovat už podle schváleného nového zákona,« řekl našemu listu člen výboru Ivo Pojezný (KSČM).

Za podstatné považuje přijetí doprovodného usnesení, které navrhla Kateřina Valachová (ČSSD). Sněmovna by podle něj měla doporučit vládě, aby pokračovala v navyšování platů učitelů i v dalších letech. »Vládě doporučujeme určitý střednědobý výhled zvyšování platů učitelů a to ročně nejméně o patnáct procent a u ostatních pracovníků ve školství nejméně o deset procent,« uvedl Pojezný. Cílem má být dosažení slibu vlády, že platy pedagogů do roku 2021 vzrostou na 150 % průměrné mzdy z roku 2017, tedy asi na 46 000 korun. Loni učitelé dostávali v průměru 31 632 korun měsíčně. Pojezný připomněl, že podle původního návrhu měla průměrná mzda učitelů v roce 2021 dosáhnout 130 % průměrného platu, což bylo změněno na 150 % průměrného platu z roku 2017. »Sice v tom nevidíme nějaký zásadní problém, ale je taky možné, že těch 150 % z roku 2017 může být mnohem méně než 130 % z roku 2021,« dodal Pojezný.

Podpořit navyšování výdajů

Usnesení zároveň zavazuje Sněmovnu k podpoře navyšování výdajů ve školství tak, aby nejpozději v roce 2025 dosahovaly pěti procent hrubého domácího produktu. V současnosti je to podle ministra Roberta Plagy (ANO) kolem 3,5 procenta HDP. Cíl usnesení označil za »velmi ambiciózní«. »Pět procent je průměr, který se v EU na školství vydává, takže chceme, aby tento trend pokračoval i u nás. Pokud to vyjde, tak samozřejmě budeme rádi, ale uvidíme jaká bude budoucnost,« konstatoval Pojezný.

Z několika pozměňovacích návrhů k rozpočtu ministerstva školství na příští rok podpořil výbor jediný, a to navýšení peněz pro mládež o 20 milionů korun na úkor státního dluhu. S návrhem poslance Stanislava Gazdíka (STAN) souhlasil i ministr Plaga.

Návrh rozpočtu školství jako celku počítá s navýšením o přibližně 30 mld. Kč oproti letošku. Zohledňuje především slibovaný růst platů učitelů mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, a to navýšením o 13,5 mld. Kč oproti letošku. Vysoké školy by oproti letošku měly dostat o dvě miliardy korun víc. Letos mají rozpočet 24,6 mld. Kč.

Návrh počítá také s částkou čtyř miliard korun na podporu vzdělávání handicapovaných i nadaných dětí v běžných školách. Oproti loňsku je to podle Plagy nárůst o zhruba dvě miliardy. Sedm miliard korun z rozpočtu ministerstva školství má jít na sport. Další peníze na něj půjdou z ministerstva obrany, vnitra a pro místní rozvoj. Celkem rozpočet počítá pro sport s 8,4 miliardy korun.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.