Ilustrační FOTO - Haló noviny

Ocelářský magnát zatím jen slibuje

Velké rozladění vyvolala u odborářů ArcelorMittalu Ostrava (AMO) jejich schůzka s potenciálním novým majitelem hutí Sanjeevem Guptou. Odboráři si stěžovali, že nedostali žádné konkrétní odpovědi ani záruky. V budoucnu je budou chtít písemně.

»Dneska (ve středu) přijel pan Gupta s velkým týmem naprosto nepřipraven. Nebyli schopni nám odpovědět nic konkrétního, stále jenom sliby. Ale slibů už jsme slyšeli tolik, že už dalším slibům nevěříme,« řekla předsedkyně odborové organizace na ředitelství AMO Ivana Jančíková.

Liberty už dříve uvedla, že v příštích pěti letech chce do podniku investovat minimálně 150 milionů eur (3,87 miliardy korun). Podle odborů by to ale negarantovalo ani zajištění provozu v současné míře. Britský podnikatel s indickými kořeny Gupta řekl, že 150 milionů eur není maximální investice, ale minimum pro udržení a optimalizaci provozu.

»Odboráři se zajímali o strategické investice, které budou nad rámec téhle částky, jakýsi prorůstový plán. Tady ještě budeme potřebovat více času. Na strategickém plánu ještě musíme pracovat,« uvedl. Nový majitel bude mít prý zájem koupit i ostravskou energetiku. »Chceme postavit elektrickou obloukovou pec, tak budeme energetiku potřebovat. Budeme potřebovat více energie, protože obloukové pece jsou energeticky náročnější než vysoké pece. S ohledem na časová omezení, která byla pro tuto transakci, jsme se nejdříve soustředili na akvizici huti jako takové a toto nastupuje jako další záležitost,« řekl Gupta.

I vláda má pochybnosti

Také premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby společnost Liberty House písemně deklarovala plán a výši investic do ostravských oceláren a představila víceletý investiční plán. Podle něj zástupci společnosti dále avizovali, že chtějí využít nové technologie, které si vyžádají větší kapacitu přenosové soustavy. Babiš uvedl, že tento plán si chce vláda ověřit.

V současnosti vláda čeká na vyjádření Evropské komise. Tu Babiš v říjnu požádal, aby při schvalování kupce hutního podniku AMO prozkoumala transakce s emisními povolenkami a investiční plán potenciálního kupce.

Podle britské společnosti byly hlavním tématem jednání personální otázky. Podnik počítá nejen se zachováním stávajících pracovních míst, ale s jejich navýšením díky postupnému zvyšování výroby. To by se podle společnosti mělo podařit zvýšením produkce oceli na tři miliony tun ročně, místo současných dvou milionů tun. »Postupným navýšením výroby chceme z Ostravy vybudovat nezávislý a konkurenceschopný podnik, který bude na trhu silným soupeřem ArcelorMittal i dalším výrobcům oceli v Evropě,« tvrdil Gupta.

Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmí Mittala musí podle podmínek Evropské komise ostravskou huť a několik dalších podniků prodat, aby neměla příliš velký podíl na evropském trhu po akvizici největší evropské ocelárny Ilva v Itálii. Novým majitelem má být britská firma Liberty House z globální skupiny GFG náležející Guptovi. Podmínkou pro uzavření transakce je i schválení kupce Evropskou komisí a projednání s odbory.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 8 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.