Ilustrační FOTO - Haló noviny

Skandální rozpočet jednoho úřadu

Sněmovní kontrolní výbor nedoporučil Sněmovně schválení rozpočtu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stan a politických hnutí. Poslancům se zdál návrh rozpočtu nedostatečně zpracovaný, někteří mu vytýkali nadsazenost některých výdajových položek.

Zpravodaj k návrhu rozpočtu Vladimír Koníček (KSČM) sice načetl doporučující usnesení, pro něj ale hlasovali jen dva poslanci. Další dva byli proti a zbytek členů výboru se zdržel, takže kladné doporučení neprošlo. O rozpočtu tak rozhodne plénum Sněmovny.

»Důvodem, proč jsme neschválili doporučující usnesení, byla neschopnost předsedy úřadu stát si za rozpočtem a obhájit ho. Ani na jednu výtku, které jsme k návrhu měli, nebyl schopen reagovat, v podstatě se o to ani nesnažil a výboru nic nevysvětlil,« řekl Koníček našemu listu. Výtky poslanců se týkaly především provozních výdajů. Koníček v této souvislosti poznamenal, že pro letošní rok počítal úřad s výdaji na studenou vodu 29 000 korun a na příští rok s částkou 35 000. Podle dostupných údajů však vynaložil za první pololetí roku 2018 jen 4000 korun. »Úřad do rozpočtu nezobrazuje realitu posledních dvou let, ale jen mechanicky opisuje rozpočty minulých let s nějakým procentním navýšením. To se ukazuje jak na té vodě, tak ale i na elektřině, palivech a v podstatě na všech provozních položkách,« dodal Koníček. Některé položky v rozpočtu jsou tak podle něj přemrštěné. Vyslovil pochybnosti o tom, za co úřad peníze utrácí.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Za co úřad peníze utrácí?

Jiří Bláha (ANO) se pozastavil například nad tím, že úřad chce pořídit dlouhodobý hmotný majetek v hodnotě 131 000 korun na jednu osobu. Poukázal i na to, že podle rozpočtu spotřebuje úřad na každého zaměstnance 100 litrů vody denně. »Buďto si přestaneme hrát na schovávanou, nebo si řekneme na rovinu, že ty peníze potřebujete někde jinde a potřebujete je převést,« dodal.

Úřad má dostat v příštím roce 34,8 milionu korun, což je zhruba stejně jako letos. Koníček v této souvislosti připomněl, že když se schvaloval zákon, kterým úřad vznikl, v důvodové zprávě se uváděla pro první rok jeho fungování částka 25 mil. Kč a pro další roky 15 milionů. »Teď jsme u třetího roku fungování úřadu a jsme na částce téměř 35 milionů korun, což opravdu neodpovídá těm předpokladům a spíše mi to připomíná vznik úřadu ombudsmana, kdy se na začátku také mluvilo o malém úřadu s dvaceti pracovníky a nyní je z toho úřad, který má více než sto pracovníků. A potvrzují to i slova předsedy úřadu pro dohled nad stranami, který už žádá o navýšení počtu pracovníků,« dodal Koníček.

Další lidi i vlastní budovu

Předseda úřadu Vojtěch Weis po jednání výboru řekl, že debatu považuje za korektní, je spokojený a nic jiného nečekal. »Výhrady vnímám, očekával jsem, že průběh jednání bude takový, jaký byl. Spíše jsem čekal větší výhrady, ale nepřekvapuje mě to,« řekl ČTK. »Náš úřad je úřad, který je tady proto, aby nebyl, řekněme, sympatický některým osobám a nebudu říkat, kterým,« dodal.

Uvedl také, že není v zájmu úřadu, aby fungoval v pronajatých prostorách, ale v budově v majetku státu, kterou by spravoval. Úřad by chtěl také přijmout tři nové lidi. Podle Weise potřebuje alespoň jednoho nového analytika a dva právníky. Nynější dva právníci, kteří píšou správní rozhodnutí, jsou podle něj přetížení.

Úřad sídlí v Brně. Kromě jeho předsedy Weise stojí v jeho čele další čtyři členové, celkem v něm pracují dvě desítky lidí. Dohled nad financováním politických stran a hnutí převzal úřad od sněmovního kontrolního výboru. Úřad hlídá i dodržování stanovených horních hranic nákladů volebních kampaní.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 12 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hurda
2018-11-09 09:51
Opravdu naprosto zbytečný ůřad !!! Je to zase jenom trafika pro
zbytečné lidi,jako i senát !!!
Gartouzek
2018-11-09 08:54
Zde nestačí pouhá kritika rozpočtu, to chce hloubkovou finanční
kontrolu hospodaření onoho úřadu. Co na to vedení finančního
úřadu?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.