Ilustrační FOTO - Haló noviny

Jak ufinancovat kvalitní zdravotnictví?

Společné nákupy materiálu už přinesly podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nemocnicím, které jsou řízeny ministerstvem, první úspory.

Plánuje proto do budoucna i společný nákup přístrojů, řekl na úvod odborné konference Zdravotnictví 2019. »Sdružené nákupy už zavedlo Slovensko, úspory byly velmi značné. Vidím potenciál v řádu desítek, možná stovek milionů korun,« uvedl ministr. Nemocnice vypsaly první společné veřejné zakázky letos v létě, objednávaly některé léky, rukavice, injekční stříkačky nebo pleny pro dospělé. Nemocnice podle ministerstva společně koupí také léky na roztroušenou sklerózu, hemofilii, metastazující nádory prostaty, léky na imunoterapeutickou léčbu rakoviny a krevní deriváty. Zakázky budou celkem ve stovkách milionů korun.

Bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), který v současné době vede jednu z největších českých nemocnic - fakultní nemocnici v Motole, už dříve uvedl, že transparentnost české zdravotnictví prodraží. Farmaceutické a další zdravotnické firmy totiž budou muset držet zveřejněné ceny pro celou Evropu, v současné době se často daří vyjednat ceny nižší. Česko je podle něj příliš malý trh na to, aby na něj braly ohled. Domnívá se, že firmy budou tlačené regulačními úřady jednotlivých zemí a přestanou poskytovat slevy a bonusy českým odběratelům. Ministerstvo s firmami jedná a zvažuje možnost, že jednotkové ceny bude znát jen ono a nebudou zveřejněné v registru smluv.

Vláda chce podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do Vánoc předložit dvanáctiletý investiční plán. »Na základě našich výjezdů do krajů musíme identifikovat požadavky. Potenciál našeho zdravotnictví je 71,5 miliardy korun za 12 let,« uvedl Babiš. Pro příští rok plánuje 2,7 miliardy z národních zdrojů a 3,8 miliardy korun z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) spravovaného ministerstvem pro místní rozvoj.

V současné době se dotační výzvy vypsané IROP týkají reformy psychiatrické péče, zvýšení kvality následné péče a specializované péče v oblasti perinatologie a onkogynekologie. Příští rok bude české zdravotnictví hospodařit s 300 miliardami korun, nemocnice z nich budou čerpat více než polovinu. Platby za péči od zdravotních pojišťoven podle managementů nemocnic ale nestačí na velké investice do nových pavilonů nebo opravy budov.

Na konferenci řešili politici i odborníci i například nedostatek lékařů a sester. Podle Babiše vláda zvažuje zavést pro 35 000 sester ve směnném provozu, které v nemocnicích nejčastěji chybějí, příspěvek na bydlení. Podrobnosti ale sdělit nechtěl. Letos i na příští rok byl navýšen příspěvek za směnnost, který mají sestry k platům.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.