Ještě že to neslyšel Doleček

Čtvrtek byl v České televizi ve znamení pořadu Máte slovo Michaely Jílkové, tentokrát na téma smyslu a oprávněnosti podílu české armády na operacích paktu NATO nejen na Středním východě, například v Afghánistánu.

Stanovisko KSČM je dlouhodobě známé a je dobře, že v tomto punktu si představitelé strany stojí za svým. Podle toho vystupoval ve studiu mj. i zástupce KSČM, poslanec Zdeněk Ondráček. A ačkoli bylo dopředu jasné, že ze strany prorežimních sil půjde o nebývalou jednostrannou masáž, odpůrci NATO a těchto tzv. operací, které údajně mají bránit naši zemi a Evropu před terorismem, se nedali a předvedli solidní výkon. I díky našemu bývalému kolegovi Karlu Růžičkovi v publiku.

Jediný moment ale musel nadzvednout snad každého, kdo před bezmála 20 lety sledoval brutální nelegální agresi útočného vojenského paktu NATO v bývalé Jugoslávii. Nelegální proto, že k ní došlo bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, ale i proto, že při ní docházelo k systematickému porušování mezinárodního práva a Ženevských úmluv. Mj. shazováním grafitových a kazetových bomb, bomb s ochuzeným uranem. Při tomto zrůdném (a nikoli humanitárním, jak ho cynicky nazval Václav Havel) bombardování bylo zabito podle respektované organizace Human Rights Watch až 528 civilistů - pochopitelně převážně srbské národnosti.

Bomby byly shazovány ale i v Černé Hoře, přestože její prezident patřil k antimiloševičovské opozici, některé dopadly také v Bulharsku. Zničeno bylo 34 mostů nejen přes Dunaj, řada továren, elektráren, telekomunikačních zařízení, nechyběl ani útok na ústředí Jugoslávské levice či televizní vysílací věž za plného provozu. Poškozeno bylo devět nemocnic a 300 vzdělávacích institucí. Bombardován byl systém rozvodu vody, ale i ropné rafinerie.

Kazetová bomba na tržnici v Niši, při níž byla zasažena i blízká nemocnice, zabila 15 mrtvých. Dvěma raketami byl také zasažen vlak na trati mezi Bělehradem a makedonskou metropolí Skopje, v němž zahynulo 55 lidí! Letouny NATO omylem zasáhly i konvoj albánských uprchlíků, přičemž zabily 75 lidí. Došlo také k zasažení čínské ambasády, účet - tři mrtví novináři.

Jeden z českých generálů tato 78 dní trvající jatka z jara 1999 obhajoval jako příkladnou misi, díky které je teď v oblasti lepší situace než dřív. Polemiky za jakou cenu se bohužel z opačné strany nedočkal, naopak... Ještě že to neslyšel již zesnulý obhájce práv Srbů, na Hradě letos in memoriam oceněný profesor Rajko Doleček...

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 72 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-13 15:48
Letouny NATO - ale bez španělských pilotů. Ti se odmítli
bombardování zúčastnit. Porušili, byť nezákonné, rozkazy. Jaký byl
asi jejich osud? To asi nikoho nezajímá. Ti ostatní shodili bomby i na
bělehradské mosty, které chránili, převážně mladí lidé,
vlastními těly. Kolik jich tito misijní "hrdinové"
zavraždili? A co za jaký žold. Asi atraktivní! Za tím vším zase
USA, zase Němci, zase ... stará známá banda, u nás s podporou koho?
(Když Rakousko přelety nepovolilo), kdopak to byl tenkrát předsedou
vlády? Ne náhodou ten co teď tak horuje za vraždící, taky bez
"souhlasu" RB OSN, Izrael? Ach jo. A jinak takový chytrý pán,
co miluje svou dceru.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.