Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Odstranit 100 let staré miny potrvá dalších 100 let

I 100 let po skončení 1. světové války nacházejí odborníci na zneškodňování výbušnin na severovýchodě Francie nevybuchlou munici z jejích bojů. Agentura Reuters v reportáži popisuje, že jejich snaha vyčistit oblast kolem Verdunu od starých bomb by nemusela být hotová ani za dalších 100 let.

»Odminovávací« centrum ve městě Mety uvádí, že v běžném roce jeho pracovníci nashromáždí 45 až 50 tun munice. Odhaduje však, že v okolních korytech řek a kopcích jsou stále ukryté nejméně další stovky tun. Dopady dávných bojů jsou ve zdejší krajině stále patrné: louky křižují pozůstatky starých zákopových sítí a zemský povrch je posetý krátery po explozích.

Verdun, který se nachází asi 40 kilometrů západně od Met, byl v roce 1916 epicentrem jedné z nejkrvavějších bitev 1. světové války. Po útoku Německa na zdejší pevnost se několik měsíců vedly vyčerpávající zákopové boje, přičemž bitva oběma stranám dohromady přinesla asi 900 000 padlých.

Například ve vesnici Vilosnes-Haraumont Němci po skončení jedné z fází bitvy vyhodili do koryta řeky Mázy tisíce dělostřeleckých náloží. Na konci října se do jejích vod ponořila dvojice potápěčů a desítky bomb uvězněných na dně řeky svázala provazem. Přistavený jeřáb poté svazek munice opatrně vyzvedl a odložil na břeh. Za jeden den se expertům podařilo z koryta vyzvednout přes pět tun vojenského materiálu!

Na »úklidovou« operaci na severovýchodě Francie dohlíží bombový specialista Guy Momper. »Musíme tu krajinu dát hezky do pořádku,« řekl. Podle jeho odhadu by odstraňování munice mohlo ještě trvat i více než 100 let. Některé nálože z 1. světové války by stále mohly explodovat.

»Pravidelně se stávají nehody u lidí, kteří se považují za odborníky a zajdou příliš daleko,« řekl Benoit, jeden z členů skupiny z Met. »Bohužel to v nejhorších případech stojí životy,« dodal podle ČTK.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 12 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.