Ilustrační FOTO - pixabay

Dráze scházejí strojvůdci i další personál

České dráhy v současnosti zaměstnávají více než 3500 strojvůdců, k ideálnímu stavu jich však stále značný počet chybí. Sdělil to mluvčí společnosti Radek Joklík. Schází ale i další železniční personál.

Řádově v České republice chybí několik stovek strojvůdců. »Ročně nově přijmeme cca 220 nových adeptů tohoto povolání. Tento počet nově přijatých vykryje přirozené odchody, ale už nestačí na vytvoření zálohy nad rámec plánované personální potřeby. To spolu s výkyvy v oblasti výlukové činnosti má za následek vysoký podíl přesčasové práce v této profesi,« uvedl Joklík.

Podle místopředsedy Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Vladislava Vokouna jsou v některých regionech přesčasy využívány bezezbytku do zákonných limitů. Jen díky tomu se tak státnímu dopravci zatím daří nasmlouvané spoje dodržovat.

Vokoun upozornil, že situace ohledně počtu strojvůdců se regionálně liší, proto je složité přesně vyčíslit, kolik strojvůdců v rámci ČD chybí. Schází především v Praze, Brně a v dalších velkých městech. Za hlavní důvod Vokoun označil současnou situaci na trhu práce. »V Praze je nabídka práce jiná, než například v malých městech, profese strojvůdce zde uchazeče tolik neláká,« podotkl.

Situace se podle odborářů začala zhoršovat zejména v posledních dvou letech, právě vlivem snižování nezaměstnanosti. Nejde však pouze o strojvůdce, ještě horší je podle Vokouna situace u některých jiných profesí na železnici, jako jsou posunovači, zaměstnanci ve správkárnách a další. Joklík dodal, že v posledních měsících dělají podniku starosti především dělnické profese, které jsou nezbytné pro údržbu vozidel, jejich opravy a provoz.

ČD se snaží doplňovat stavy náborovými programy a příspěvky. Vedle toho se pokouší vychovávat budoucí strojvedoucí a vlakvedoucí pomocí stipendijních programů pro žáky základních i středních škol, kteří mají zájem o technické obory na železnici.

Provoz na železnici v ČR se v posledních letech pravidelně zvyšuje. ČD přepravily během tří čtvrtletí letošního roku 133,7 milionu cestujících, což je zhruba o 2,8 mil. více než za stejné období loni. Počet cestujících rostl i ve vlacích soukromých dopravců. Vlaky RegioJetu cestovalo do konce září 4,3 mil. lidí, meziročně o 860 000 více, Leo Express přepravil ve stejném období více než 1,1 mil. lidí, což je meziročně o více než čtvrt milionu více.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.