FOTO - Haló noviny/Martin KALOUS

Vládu čeká první hlasování o nedůvěře

Výroky syna premiéra Andreje Babiše (ANO) o jeho údajném nedobrovolném držení na Krymu kvůli kauze Čapí hnízdo podnítily pravicovou opozici ve Sněmovně, aby podala návrh na vyslovení nedůvěry Babišově vládě. KSČM žádá nezávislé vyšetřování státních orgánů, bez vměšování politiků. ČSSD s dalším postupem zatím vyčkává.

Podivná aféra vypukla poté, co Babišův syn serveru Seznam Zprávy řekl, že jeho otec chtěl, aby kvůli kauze Čapí hnízdo zmizel z ČR. Babišův syn zároveň řekl, že se v minulosti kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ), kde se setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou. Ta letos kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO a její posudek měl podle médií pomoci Andreji Babišovi mladšímu, aby se vyhnul trestnímu stíhání. Protopopová po zveřejnění informací na funkci zastupitelky Prahy 8 rezignovala. Po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo manžel Protopopové Petr údajně odvezl Babišova syna na ukrajinský poloostrov Krym. NÚDZ chce tyto informace z reportáže serveru Seznam Zprávy prověřit.

Babiš během návštěvy italského Palerma prohlásil, že zveřejnění informací bylo načasováno na dobu, kdy je v zahraničí a kdy se blíží oslavy 17. listopadu. Vidí za tím snahu o vyvinutí tlaku na orgány činné v trestním řízení. Skryté natáčení svého syna, který je podle něj psychicky nemocný, označil za odporné, hnusné a vrchol hyenismu. Řekl, že mu novináři kladli sugestivní otázky, aby dostali správné odpovědi. Odmítl, že by byl jeho syn unesen do zahraničí. Dodal, že jeho syn žije s matkou ve Švýcarsku a že trpí bipolární poruchou, dříve zvanou maniodepresivní psychóza. Policie podle něj dospěla k závěru, že se únos nestal.

Upalování čarodějnic?

KSČM se odmítla nechat unést emocemi. »Ve věci zpráv poskytnutých synem Andreje Babiše a následného premiérova vysvětlování považujeme za zásadní, aby vše řešily především příslušné orgány, a to v souladu se zákonem a s ohledem na postup vyšetřování a právní relevanci informací od Andreje Babiše mladšího. Kauza Čapí hnízdo je kauzou živou a v této souvislosti budeme postupovat i v případu projednávání v Poslanecké sněmovně,« citoval ze stanoviska poslaneckého klubu KSČM jeho předseda Pavel Kováčik.

Také poslankyně Miloslava Vostrá vyzvala ke klidu. »Žijeme přece v právním státě a máme nezávislou policii. Mám pocit, že tu vzniká jakási pravicová inkvizice,« řekla Haló novinám Vostrá. KSČM se bude podle ní rozhodovat jen podle skutečností, které budou potvrzeny orgány činnými v trestním řízení. »Ctíme zákon i presumpci neviny. Doba upalování čarodějnic je snad již za námi,« uvedla Vostrá. Podle ní tento typ boje o moc a vyřizování účtů mezi lobbisty obrací občany proti všem politikům.

Kováčik zdůraznil, že o tom, zda se komunisté připojí ke svolání mimořádné schůze Sněmovny, se rozhodnou až potom, co si vyslechnou premiéra. »Podporu nebo nepodporu svolání mimořádné schůze odvozujeme od toho, až si vyslechneme vysvětlení pana premiéra osobně, potom se také rozhodneme, v kterém z orgánů, jestli na plénu Sněmovny nebo v některém z výborů, podpoříme projednání celé věci,« uvedl Kováčik. Vzhledem k tomu, že jde o živou kauzu, by tím příslušným orgánem měl podle něj být výbor pro bezpečnost. Pokud je situace taková, jak o ní informují média, je to podle Kováčika velmi závažné.

Také předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček považuje situaci za vážnou. Ve středu (dnes) se sejde s Babišem a bude od něj chtít slyšet jasné vyjádření. ČSSD je podle něj znepokojena. »Sociální demokracie nemůže vyloučit žádnou alternativu,« dodal.

Policie podle Hamáčka v případu Čapího hnízda pracovala a pracuje profesionálně. Zabývat se bude i novými zjištěními ohledně premiérova syna. Vyšetřovatelé kauzy do týmu například přibrali znalce, který měl posoudit psychický stav Andreje Babiše mladšího. Policie věděla, kde se Babišův syn nachází a činila vše pro to, aby bylo možné posoudit jeho zdravotní stav, řekl Hamáček. Babišův syn má švýcarské občanství, podle Hamáčka je proto třeba součinnosti švýcarských orgánů.

Nejvyšší státní zastupitelství už dalo podnět pražským městským žalobcům, aby podezření o držení Babiše mladšího na Krymu prověřili.

101 zatím nemají

Na svolání mimořádné schůze Sněmovny se dohodli zástupci šesti opozičních stran - ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Potřebné podpisy pro svolání mimořádné schůze Sněmovny hodlají sebrat do čtvrtka. S tím nebudou mít problémy, neboť na svolání mimořádné schůze stačí 40 podpisů. Podle předsedy ODS Petra Fialy by se mimořádná schůze Sněmovny mohla uskutečnit příští týden. Strany, které chtějí vyslovit vládě nedůvěru - tedy ODS, Piráti, SPD, lidovci, TOP 09 a STAN - mají dohromady 92 poslanců, pro vyslovení nedůvěry je ale potřeba alespoň 101 hlasů. Pravice Babiše zároveň vyzvala, aby do vyšetření kauzy odešel z funkce premiéra.

Babiš otec i syn jsou kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo mezi obviněnými. Babiš v minulosti uváděl, že v době, kdy farma Čapí hnízdo získala padesátimilionovou dotaci, vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky a nynější manželky Moniky Babišové. Premiér i část jeho rodiny jsou v souvislosti se získáním dotace stíháni kvůli podezření z dotačního podvodu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 43 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2018-11-14 09:17
Než poslouchat hysterické výkřiky médií pražské kavárny a lídrů
mafií prosáklých partají je lepší si poslechnout co vlastně
vytvořili ti "investigativní novináři" Slonková &
Kubík. Kdybych já stál ve dveřích svého bytu a oni takhle začali,
skopal bych je ze schodů až před barák. To ale samotná žena na
takové vši nestačila.
"https://www.seznamzpravy.cz/clanek/otec-chtel-abych-zmizel-drzeli-me-
na-krymu-reporteri-seznamu-nasli-babise-juniora-ve-svycarsku-60222?seq-no=1
&dop-ab-variant&source=clanky-home&fbclid=IwAR0MGhQLFT-h8RmpzXF
_RYkv8byMDN0xvGuT_onKceKV9h671RYBtaEdKyE"
fronda
2018-11-14 00:11
Načasované na výročí privatizačního puče to jistě je, ale na
druhou stranu, takhle se má chovat opozice. Jaký to rozdíl oproti
někdejší opoziční KSČM, tolik krotké, "konstruktivní",
"státotvorné" až impotentní. --- Jak Vostrá nabyla dojmu,
že je tady právní stát, to je taky záhada.
tomasklima162
2018-11-14 00:02
Nechápu proč Filip dělá politické krytí pro Babišovy rozkrádačky.
Nebo z toho snad něco má?
svaty_vaclav
2018-11-13 22:53
Pražáci i další čeští Majdanisté v jiných českých městech už
ode dneška se organizují po internetu a přes sociální sítě a
chystají uspořádání pouličních nepokojů v Praze a dalších
městech rozbité republiky, např. v Českých Budějovicích. Budou
opravdu zase v rozbitém Československu kravály na ulicích, pořádané
profesionálními havlistickými revolucionáři?
hurda
2018-11-13 20:54
Všichni,co kdy kopali do nejlepšího premiéra pana Babiše,dopadli ve
volbách špatně a ne jinak to bude i do budoucna !! Uvidíme,jak se
zachovají naši čelní komunisté a podle toho se budeme chovat i my
řadoví členové !! V žádném případě nejít proti nynější
vládě,Hnutí ANO a panu Babišovi Ta pravičácká banda ODS,KDU
ČSL,TOP 09 a STAN už neví,jak se zbavit člověka,který jim šlápnul
na přasky a myslí to s tímto státem dobře a upřímně !!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.