Ilustrační FOTO - pixabay

Pět týdnů dovolené jako minimum

Předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) na tiskové konferenci upozornil, že i když momentálně otřásá politickou scénou velké téma týkající se premiéra Andreje Babiše (ANO), komunistům leží na srdci především otázka sociální.

»Otázka spojená s lidmi v ČR, která se týká zlepšování jejich pracovních podmínek, a tak jako odbory v minulosti avizovaly, že budou usilovat o zkrácení pracovní doby, KSČM tyto požadavky včetně požadavku na rozšíření zákonné dovolené vnímá, osvojila si je a předložila do Sněmovny návrh, kterým by se základní výměra kalendářní dovolené u všech zaměstnanců jak ve veřejném, tak v soukromém sektoru ustanovila na dobu pěti týdnů,« uvedl Grospič.

Předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič.

V současnosti je základní délka dovolené čtyři týdny, ve státním sektoru pět a ve školství osm týdnů. Komunisté jsou přesvědčeni, že současná právní úprava poškozuje zaměstnance zaměstnavatelů provozujících podnikatelskou i nepodnikatelskou činnost, oproti zaměstnancům placeným z eráru. »Současná právní úprava tak vytváří nerovnost zaměstnanců z hlediska nároků na dovolenou, když u ostatních zaměstnanců je zaručen nárok na dovolenou v rozsahu pouze čtyř týdnů a prodloužení dovolené je pak ponecháno na vůli zaměstnavatele,« odůvodňují komunisté svůj požadavek na změnu zákoníku práce.

Další volno jako bonus

Grospič je přesvědčen, že nyní, kdy se hovoří o zkracování pracovní doby a řada soukromých firem přidává zaměstnancům jeden týden dovolené, nastala vhodná doba na to, aby se základní doba uzákonila na pěti týdnech. Zároveň má podle KSČM zůstat ponechána zaměstnavateli možnost prodloužit dovolenou formou individuální i kolektivní smlouvy, popř. vnitřním předpisem. »Nic by nebránilo tomu, aby v kolektivní smlouvě či rozhodnutím zaměstnavatele firmy dávaly další bonus, tzn. šestý týden, tak jak se to někde v podstatě dnes děje,« uvedl Grospič. Zachována by zůstala i možnost sjednání podmínek pro prodloužení dovolené při zachování rovného zacházení. »Novela zákoníku práce se nijak nedotýká délky dovolené učitelů a akademických pracovníků vysokých škol, která činí osm týdnů,« vysvětlil Grospič. Je přesvědčen, že pětitýdenní dovolená by neměla velké dopady na podnikatelské prostředí.

Komunisté věří, že návrh najde prostor na projednávání a setká se s podporou u ostatních politických stran. »Je to jeden ze základních pilířů, s kterým KSČM vstupuje do dalšího období ve Sněmovně, spojujeme s tím naši podmínku, která se váže na to, aby se zlepšovaly pracovní podmínky zaměstnanců, aby se navazovalo na zvyšování mezd a platů a aby byly tyto nesrovnalosti, které tady jsou, řešeny,« dodal Grospič.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik doplnil, že kauza spojená s premiérem Babišem pomine, ale občané a jejich požadavky zůstanou. »My se snažíme vedle řešení horkých situací nadále navazovat na to, co je skutečnou potřebou, a za tu považujeme některé sociální záležitosti, například prodloužení zákonné dovolené. Kauzy přicházejí a odcházejí, ale potřeby občanů zůstávají,« dodal předseda klubu. Předlohu dostane nejdřív k posouzení Babišova vláda. Pak o ní rozhodnou zákonodárci. Komunisté by byli rádi, kdyby začala platit od ledna 2020.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 14 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-11-14 00:13
Roste produktivita výroby, měla by se tedy snižovat délka pracovní
doby.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.