Ilustrační FOTO - Pixabay

O státní půjčky na bydlení je zájem

Během čtvrt roku od zahájení programu lidé zažádali o 88 procent peněz, které letos stát vyčlenil na půjčky na bydlení pro mladé. Zájemci podali 552 žádostí za 570 milionů korun.

Sdělila to mluvčí Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) Karolína Smetanová. O státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny do 36 let. Pro letošní rok je vyčleněno zhruba 650 mil. Kč.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

»Zatím bylo uzavřeno 130 smluv za 90,2 mil. Kč. Program hodnotíme jako velmi úspěšný,« uvedla Smetanová. Největší zájem (44 %) je o příspěvek na stavbu rodinného domu. Podobný podíl připadá na modernizace, 14 % na stavbu bytů. Doba na vyřízení žádostí je 60 dní.

Největší zájem o půjčku byl hned první den, kdy zájemci zažádali zhruba o 300 mil. Kč. Od té doby tempo polevilo. Zamítnuto bylo podle Smetanové 72 žádostí. »Nejčastěji z důvodu nedostatečné bonity žadatele nebo nedodržení podmínek nařízení vlády. Tedy například věku, vlastnictví jiné nemovitosti v případě úvěru na pořízení nebo nedoloženého vlastnictví v případě úvěru na modernizace,« doplnila mluvčí.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), pod jejíž úřad fond bydlení spadá, již dříve uvedla, že peníze v programu budou v případě zájmu pro letošní rok navýšeny až na miliardu korun. Také pro další období ministerstvo počítá s tím, že ve fondu bude miliarda korun ročně.

Úroková sazba státní půjčky je jedno procento s garantovanou dobou 20 let, maximální doba splácení je ve výjimečných případech až 25 let. Státní úvěr lze kombinovat s hypotékou, hypotéku ale úvěrem nejde splatit.

Podle návrhu ministerstva pro místní rozvoj, který vláda schválila v červnu, na modernizaci bytu stát půjčí nejvýš 300 000 Kč. Při koupi bytu je maximum 1,2 mil. Kč, u stavby nebo koupě rodinného domu je nejvyšší možná půjčka dva miliony korun. Dostálová již dříve uvedla, že o zvýšení těchto částek ministerstvo neuvažuje. »Program míří zejména do regionů, do venkovských oblastí, a tam je to opravdu dostačující. Co se týká Prahy a velkých měst, tam spíše půjdeme podporou nájemního bydlení,« řekla.

O půjčku mohou žádat i bezdětní manželé nebo registrovaní partneři. Dítě do 15 let je podmínkou u žadatelů, kteří nejsou manželé.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.