Ilustrační FOTO - Pixabay

Nedotčený ráj, co brzy zmizí; i mamutí kly

V Praze 1 v multikině Cinema City proběhlo v rámci festivalu Nový ruský film 9. listopadu promítání filmu »Nedotčený ráj: Rusko«, který popisuje ekosystémy citlivé na změny klimatu, jež se dají najít v nejodlehlejších místech Ruska. Akcentuje jejich ohrožení a přitahuje pozornost na příspěvek lidstva ke smrtícímu globálnímu oteplování.

Filmový festival Nový ruský film vtrhl do ČR s obdivuhodnou razancí a zanechal jednoznačně pozitivní stopy. A to nejen díky tomu, že zahájení festivalu moderovala svůdná česká herečka a zpěvačka Kateřina Brožová.

Dramata i dokumenty

Jeho program tvořily akční filmy, komedie a válečná dramata, ale i filmy zaměřené na společenská témata a na ochranu přírody. Před promítáním dokumentu Nedotčený ráj vystoupil Zdeněk Šíma, jednatel společnosti Rosatom Central Europe. Tato společnost je dceřinou firmou Rosatomu, který na výrobě filmu spolupracoval s National Geographic.

Pilotní snímek série celovečerních dokumentů je zaměřen na obyvatele pohoří Altaj, poloostrova Kamčatka a Arktidy, kteří žijí pouze v určitých oblastech a globální oteplování jim ztěžuje hledání potravy nebo vody.

Ilustrační FOTO - Pixabay

V názvu filmu je sice sousloví nedotčený ráj, ale kvůli rostoucí koncentraci skleníkových plynů v atmosféře již žádný kout světa, byť sebeodlehlejší, nezůstává civilizací nedotknutý. Tyto křehké ráje film uchovává na obrazovkách diváků před tím, než je nejspíše nevratně poškodí změna klimatu a lidstvo přijde o ono neskutečné přírodní bohatství.

Rosatom tímto filmem chce přitáhnout pozornost veřejnosti ke krizi, kterou přináší globální oteplování, a předvést zhoubný dopad emisí CO2 vypouštěných fosilními zdroji energie provozovanými na naší planetě.

Pomoc Rosatomu

Aby lidstvo uspělo ve zmenšování své uhlíkové stopy v energetice, musí přejít od fosilních zdrojů k čistým a nízkouhlíkovým. Rosatom k tomu přispívá jako dodavatel bezemisních jaderných elektráren a své portfolio rozšiřuje také o výstavbu větrných elektráren v Rusku.

Pokud lidstvo neuspěje ve zmenšování své uhlíkové stopy, hrozí totiž vymizení nejen ekosystémům popisovaným pilotním dílem, ale i dalším, které budou zachyceny v dalších dílech dokumentární série, ať už jde o medvědy, lišky, ptáky, stromy nebo květiny.

Nedotčený ráj: Rusko po premiéře shlédli ještě další diváci na Velvyslanectví Ruské federace v ČR, v úterý 13. listopadu byl promítnut na Přírodovědecké fakultě univerzity Palackého v Olomouci a 15. 11. ho mohli posoudit studenti ve filmové škole Creative Hill College ve Zlíně v rámci výuky na téma ekologie.

Vášeň pro mamuty

A když už padla zmínka o ruském velvyslanectví v Praze, právě tam ještě o dva dny dříve, přesně 101 let od přelomové VŘSR, proběhlo slavnostní otevření kinosálu jiným dokumentem, multioborovým, jakkoli i ten má svou ekologickou stopu. »Vášeň pro mamuty« má na svědomí někdejší velvyslanec Ruské federace na Slovensku, tiskový mluvčí prezidenta i poradce Vladimira Putina Sergej Jastržembskij (64), aktuálně nejen dokumentarista a režisér (oceněný mj. Golden Eagle Award za nejlepší dokument), ale i spisovatel, blogger, publicista, politolog, cestovatel - zkrátka podobně všestranný jedinec, jakým je i jeho nejnovější film, který si 7. listopadu v Praze odbyl svou světovou premiéru. Další promítání dokumentu přitom uvidí poslanci Státní dumy Ruské federace v prosinci t. r., široká divácká obec v Rusku pak až po domácí premiéře v červnu příštího roku.

Vášeň pro mamuty, vyrobená společně se Skupinou společností REGION, se dotýká akutních problémů severních oblastí a osudu unikátního řemesla seveřanů - vyřezávání z mamutích kostí. Film vypráví o až neskutečné horečce po mamutích kostech, která v poslední době zasahuje Jakutsko a Čukotku.

Natáčení filmu trvalo dva roky a probíhalo především na místech, kde se v Rusku nacházejí mamutí kosti a kde leží centra vyřezávání z kostí. Jastržembského natáčecí tým tak pracoval v několika lokalitách v Rusku, Číně a Francii.

Souvislosti

Mamutí dokument je rozdělen do třech částí. Jedna sleduje mezinárodní souvislosti legálního i nelegálního obchodu s mamutími kly poté, co došlo k zákazu téhož s kly kriticky ohrožených slonů (ještě předloni kvůli tomu každých 15 minut umíralo jedno z těchto nádherných monstrózních zvířat), druhá ukazuje, jak právě hledání mamutích pozůstatků je v oblastech od Sibiře po Dálný východ prakticky jediným možným zdrojem obživy pro většinu místních obyvatel (za kilogram lze získat až 5000 rublů), a třetí se věnuje jak právě umělecké tvorbě z mamutích klů v Rusku a Číně, tak otázce muzejní propagace někdejších pozemských titánů v obou těchto zemích a propastných rozdílů mezi nimi; kdy zatímco v Rusku bylo zavřeno poslední takové muzeum v rámci legendární VDNCH v Moskvě, v Číně se otvírá každoročně několik paleontologicko-eko muzeí, která mají za cíl vychovávat zejména nejmladší generaci k zodpovědnosti při ochraně přírody. Čína pochopila, že jde o jedno ze zásadních témat pro 21. století, v Rusku se naopak zbytky těchto jedinečných exponátů schovávají po skladech fakult a dobrovolníků, aby nedošlo k úplnému zničení nenahraditelných sbírek. Mezitím v RF prakticky zaniká i umělecké řezbářství z mamutích klů a kostí, které dosáhlo vrcholu už za časů Petra I., jediným pozitivem je dílna na preparaci a skládání (pozůstatků) mamutů.

Problém stále aktuální

Co se týče obchodování s kly, největším příjemcem je právě Čína, Rusko pak jedinou zemí, která má tuto činnost právně ošetřenou, přesto 85-90 % veškerého obchodu, k němuž dochází, je nelegální, což RF stojí těžké miliardy dolarů na únicích. Problém je to stále aktuální, vždyť jen v Jakutské oblasti, která dosáhla ve 20. století rekordu s nejnižší teplotou na Zemi (71,2 stupně Celsia pod nulou), jsou v permafrostu stále zachovány miliony mamutů, odhadem až 500 000 tun použitelného »materiálu«, tj. 80 % ze všech ruských zásob.

Jastržembského snímek uvedl při otvírání kinosálu na ruské ambasádě současný ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevskij, premiéru přišli navštívit kromě Kateřiny Brožové i další významné osobnosti našeho společenského života, například exministři Jan Kavan (zároveň někdejší předseda Valného shromáždění OSN) a Jan Mládek.

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 12 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-15 14:42
Takovou, zdegenerovanou, organizaci jako je OSN? Zdánlivě celosvětovou,
která se stará více sama o sebe a ty introvertní "vyžírky"
s luxusními nároky na svůj vlastní život, než o zbytek lidstva?
Politiky co mají "obzory" široké maximálně od voleb k
volbám a jsou tudíž spíš politikáři? Svoji činnost zaměřují
tímto směrem a navíc jsou pouzí slouhové systému, jehož
nejvlastnějším cílem a zásadou jsou "zisk za každou cenu"
a "po nás potopa". A v ve jménu toho jsou ochotni vehnat
lidstvo třeba i do jaderné války? Tak o tom pochybuji! Můj idealizmus
končí u "Svoboda, rovnost a bratrství", a to se po dobrém
nikdy nedokáže. Ale ani válkou.
M.Dedek123
2018-11-14 20:04
Řešení problému globálního oteplování je známé. Smutnou
skutečností je, že stávající globální mocensko-politické struktury
nejsou schopné toto řešení důsledně realizovat. Ve výrobě,
výzkumu, vědě a v dalších oblastech se rychle a úspěšně vyvíjejí
velké globální organizace. Naproti tomu vývoj globální
mocensko-politické struktury stagnuje. Je nejvyšší čas začít
efektivně omezovat příčiny oteplování atmosféry, ale stávající
mocensko-politické struktury to nejsou schopné realizovat a podobně tomu
je i při řešení mnoha dalších závažných globálních problémů
lidstva. Jedna z možných cest k vytvoření celosvětové
mocensko-politické struktury, která budou schopná efektivně realizovat
nejen opatření proti oteplování atmosféry, je uvedena v článku
OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA -
http://miloslav7.blogspot.com/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.
html Dosažená úroveň rychle se vyvíjejících výrobních
prostředků a poznání je v příkrém rozporu s chaoticky se měnícími
a v podstatě stagnujícími organizacemi mocensko-politických struktur.
Důsledkem toho je, že budoucnost lidstva se předvídá podobně jako se
předpovídá počasí. Je nejvyšší čas vytvořit globální
mocensko-politickou organizaci, která bude centrálně řídit vývoj
celého světa. Tato globální mocenskopolitická struktura bude mít
předpoklady a podmínky pro systematické a cílevědomé plánování
budoucnosti lidstva v globálním měřítku. Lidstvo bude do budoucnosti
kráčet demokraticky zvolenou cestou, tj. cestou, kterou si bude přát
většina pozemšťanů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.