ČSBS se obrací na právníky

Předsednictvo Ústředního výboru ČSBS se obrátilo veřejnou výzvou prostřednictvím svých webových stránek www.zasvobodu.cz na právníky (advokáty), kteří by se ujali právní ochrany této společenské organizace »proti pošlapávání práva na svobodu slova a projevu« garantovaného Listinou základních práv a svobod nejen pro jednotlivce, ale též i pro spolky.

Předsednictvo připomíná, že Český svaz bojovníků za svobodu je »spolek založený před 72 lety účastníky národního boje za osvobození Československé republiky z německé nacistické okupace, v jehož řadách dnes z celkového počtu 4200 členů, působících po celé ČR, je aktivních ještě 790 těchto účastníků, z toho 433 válečných veteránů z druhé světové války, a 1600 pozůstalých po těchto účastnících«.

Pohnutkou pro vyslovení výzvy je »štvanice a mediální lynč« proti spolku, jenž je – jak orgán ČSBS poznamenává – řádně registrován ve spolkovém rejstříku a »nikdy nebyl a není veden jako extremistická organizace«. Přesto se do kampaně proti organizaci »uplatňováním principu jakési ‚kolektivní viny‘« zapojují od poloviny října 2018 - podle mínění statutárního orgánu svazu - někteří politici ústřední státní správy i někteří politici obecních samospráv, a ti »znemožňují členům ČSBS realizovat spolkovou činnost v místech jejich působení«, kterou mají zaručenou Listinou základních práv a svobod, zákonem o obcích a občanským zákoníkem. Výzvu podepsali předseda a místopředsedové ÚV ČSBS.

Jak jsme informovali, Vlastenecké fórum sdružující vlastenecké spolky vyjádřilo v pondělí Českému svazu bojovníků za svobodu podporu a důrazně odmítlo napadání spolku. »ČSBS se stává terčem hrubých útoků těch sil, které usilují o přepisování českých dějin podle cizích, českému státu nepřátelských zájmů,« uvedlo mj. Vlastenecké fórum ve svém prohlášení, jež podepsali zástupci Společnosti Ludvíka Svobody, Slovanského výboru ČR, Kruhu občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí, Českého mírového fóra, KČP, Sdružení čs. zahraničních letců – Východ, Svazu vojenských veteránů ČR, Vlasteneckého sdružení antifašistů. Součástí Vlasteneckého fóra je i ČSBS.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 27 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.