Stanislav Grospič a Marta Semelová uctili památku vysokoškolských studentů perzekvovaných nacisty.

Svátek všech, nebo jen někoho?

Pieta, koncerty, debaty, ale i pouliční protesty, manifestace a demonstrace. Takový byl státní svátek 17. listopadu 2018. Nejvíce akcí se konalo tradičně v hlavním městě. Letošní 17. listopad získal pachuť vandalismu, neboť členové skupiny, jež používá názvu Kaputin, v sobotu v ranních hodinách hodili do odpadkového koše věnce některých politiků umístěné k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze.

Jednalo se zejména o květiny premiéra Andreje Babiše (ANO), který je k památníku položil a svíčku zapálil o půlnoci na sobotu 17. listopadu, prezidenta republiky Miloše Zemana a předsedy SPD Tomia Okamury. Policie vandalismus vyšetřuje. Političtí představitelé napříč spektrem tento čin v drtivé většině odsoudili, část opozičních politiků, například STAN či předseda ODS Petr Fiala, vyhození květin chápou jako projev nespokojenosti.

»Známka demokracie podle skupiny Kaputin jsou květiny v koši. ‚Náhodou‘ se to této skupině podařilo před televizní kamerou. V koši na Národní třídě skončila i kytice od prezidenta. Toho prezidenta, kterého lidé zvolili v přímé volbě. To je tedy svoboda projevu? Nebo spíše organizovaný a nedůstojný akt vůči hlavě státu? Úcta a důstojnost jsou zřejmě pojmy, které Otakaru van Gemundovi (představitel skupiny Kaputin – pozn. red.) zcela evidentně chybí. Svoboda slova zajisté ano, ale pro všechny ne, pouze pro někoho,« reagoval na událost předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Van Gemund v rozhovorech s novináři připustil, že jeho chování může policie považovat za výtržnictví. Uvedl, že květiny vyhodil proto, že památník 17. listopadu na Národní třídě považuje za symbol demokracie v zemi, lidé jako Babiš či Okamura se podle jeho názoru nechovají v souladu s demokratickými pravidly. Tvrdí, že demokracii je potřeba chránit, a to i radikálně.

Zprivatizovaný 17. listopad

Události 17. listopadu 2018 hodnotili také hosté včerejších Otázek Václava Moravce ČT. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček byl na Národní »za dne, v osm hodin«, kde hovořil s lidmi. »Já jsem se nebál, přišel jsem mezi občany ČR a byl jsem připraven s nimi diskutovat,« řekl nápadně důrazně, jako kdyby se chtěl odlišit od premiérovy noční aktivity. Policisté na státní svátek postupovali podle Hamáčka, který v koaliční vládě zastává post ministra vnitra, v případě vyhozených kytic správně. Událost dle něho zřejmě skončí v rovině přestupku.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek v pořadu řekl, že ho mrzí, že si část veřejnosti snaží zprivatizovat 17. listopad pro sebe. »Já si myslím, že to je svátek všech občanů České republiky. Když jsem viděl, že kytice Miloše Zemana, který byl aktivním účastníkem 17. listopadu, sametové revoluce, skončila v koši, tak toho mi bylo líto.« Šéfa bezpečnostního výboru Sněmovny Radka Kotena (SPD) mrzí rozdělování společnosti, k čemuž patří podle něho i vyhazování květin od památníků. »Vymezování se proti někomu tím, že mu vyhodím květinu, to mi nevyhovuje a připadá mi to nedůstojné tohoto státu,« poznamenal v Otázkách. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek k hodnocení doplnil, že společnost je nemocná tím, že v čele vlády »stojí člověk, který je paralyzován vlastními soukromými problémy«.

Poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) vyhození květin od památníku označila již v sobotu za primitivismus, lidovecký poslanec Marian Jurečka za zhovadilost.

Odvaha studentů z roku 1939

Již od deváté hodiny ranní se před Hlávkovou kolejí v Jenštejnské ulici v Praze konala vzpomínková slavnost k výročí 17. listopadu 1939. Pořádá ji tradičně Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ve spolupráci s ČSBS. Slavnostní ráz podtrhne zpěv spojených pěveckých sborů – Pěveckého sdružení pražských učitelů a Pražského pěveckého sboru Smetana, sborů ČVUT a Univerzity Karlovy, Komorního ženského sboru PdF UK či Smíšeného sboru Slavoš Beroun.

Události 17. listopadu 1939, kdy němečtí nacisté brutálním způsobem přepadli vysokoškolské koleje v okupované zemi, ihned v ruzyňských kasárnách zastřelili devět studentských vůdců, uvrhli na 1200 vysokoškoláků do KT Sachsenhausen a poté uzavřeli české vysoké školy, jsou symbolem odporu českého národa proti nacismu, řekl v úvodu předseda správní rady Nadání Václav Pavlíček, jenž akci moderoval. Letošní akt se konal krátce po oslavách 100. výročí založení Československé republiky, proto Pavlíček připomněl také hodnoty republikanismu i útoky na sekulární stát a demokratické osobnosti v době druhé republiky, v níž se šířil antisemitismus, antidemokratismus, fašismus a ideje první republiky se z veřejného života ztrácely.

Prof. V. Pavlíček (v popředí) a rektor Univerzity Karlovy prof. T. Zima před Hlávkovou kolejí.

Jediný mezinárodní svátek českého původu

Hlávkova nadace léta usiluje, aby se do českého kalendáře navrátil k datu 17. listopadu také Mezinárodní den studentstva, aby »oběť studentů nebyla zmarněna«, jak řekl profesor Pavlíček. Za podporu takové právní úpravy státního svátku, jenž má nyní název Den boje za demokracii a svobodu (tj. vypadla jakákoli zmínka o studentech), se přimlouval i místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Je to jediný mezinárodní den, který má ryze český původ, připomněl Štěch to, co se opakovalo v projevech všech řečníků před Hlávkovou kolejí – rektorů ČVUT a Univerzity Karlovy, protifašistických odbojářů i představitelů studentů.

»Český svaz bojovníků za svobodu se několik let obrací na zákonodárce a vede boj, aby se Mezinárodní den studentstva navrátil. Bude se o to snažit i nadále,« ubezpečil místopředseda ČSBS Emil Šneberg, který současně připomněl slova Adolfa Hitlera, jenž rozlícen tím, že se v protektorátě konaly protesty českých lidí proti německým okupantům, hrozil, že bude-li ještě nějaká demonstrace, srovná Prahu se zemí… Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima vyzval, aby se stát přihlásil k události mezinárodního významu a vrátil se den, který slaví studenti na celém světě jako Mezinárodní den studentstva. V Poslanecké sněmovně budí tento den »nepochopitelné vášně«, řekl Zima. Ti, kteří svátek odpírají, si mají přečíst, co znamená pro rodiny devíti popravených, pro odvlečené studenty, pro pozůstalé po vysokoškolácích, kteří na důsledky nelidských útrap v koncentračním táboře zahynuli…

Každoročně hovoříval před kolejí také jeden z posledních žijících pamětníků událostí, letos 99letý Vojmír Srdečný. Tentokrát se ze zdravotních důvodů omluvil, ale zaslal zdravici, kterou přečetla předsedkyně Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých Zdeňka Valouchová. Ta současně připomněla vizionářská slova prezidenta Edvarda Beneše z prosince 1945, aby pamětníci zaznamenávali vše, co zažili ve vězeních a koncentračních táborech – »proto, abyste se znovu mohli bránit, až oni začnou se svou ‚očišťovací‘ kampaní. Neboť na válku z let 1938-1945 se nesmí nikdy zapomenout. Že začnou, o tom buďte přesvědčeni. A konečně přijdou opět, aby od očišťování přešli k útoku…«

Po skončení vzpomínky před Hlávkovou kolejí přešli zejména mladí účastníci průvodem k pamětní desce dělníka Václava Sedláčka a medika Jana Opletala, obětí zásahu okupačních represivních orgánů a policie dne 28. října 1939, v Žitné ulici.

Mnozí jsou lehce ovladatelní

O dvě hodiny později se před Hlávkovou kolejí sešli lidé, též tradičně, na akci pořádané KV KSČM Praha, aby si také připomněli hrdinství českých vysokoškoláků před 79 lety. Byli mezi nimi zástupci Levicových klubů žen a Levé perspektivy či místopředseda ÚV KSČM a poslanec Stanislav Grospič. »Kde byli ti, co vyhazují květiny prezidenta a premiéra od památníku, když jsme protestovali proti rozdělení Československa? Kde byli tito lidé, když se otevírala kancelář sudetoněmeckého landsmanšaftu v Praze? Když se rozkrádala republika?« zeptala se v úvodu, po položení květin,  předsedkyně pražských komunistů Marta Semelová.

Člen vedení Komunistického svazu mládeže Wilhelm Feigl připomněl, že po listopadu 1989 byla z Prahy vyhnána centrála Mezinárodního svazu studentstva. Mnozí soudobí studenti jsou podle něho lehce ovladatelní. Například studentské demonstrace v Kyjevě vydláždily cestu ukrajinskému fašismu k moci. »Studenti uvěřili. A namísto kapitalismu obnovili v zemi ještě horší režim. A teď se diví!« Podobně se někteří mladí lidé v ČR účastní aktuálních protestů zaměřených proti premiérovi, ale »už nevidí, že se šikují ještě horší síly«. Přesto Feigl mnohé studentské a mládežnické síly »v dobách Trumpa, Erdogana a Bolsonara« vnímá jako síly pokrokové, a mezi ně řadí i KSM.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO a Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 78 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-11-20 21:53
tomasklima162: Komunisti jsou proti vraždění a mučení, právě proto
odmítají kapitalismus a prosazují socialistickou revoluci.
o.motl
2018-11-20 19:48
Takže Jakeš, Bilak, Husák, Štrougal, Štěpán a další změnili po
listopadu dresy a vedli to dál, Kořínku. A opravdové komunisty
nepřesvědčíte, protože s vražděním ve jménu pokroku nemají
problém.
joska.korinek
2018-11-20 11:01
Klimo162, jak chcete někoho o něčem přesvědčovat, když ani nevíte,
že opravdového komunistu – znáte-li vůbec nějakého osobně – o
tom přesvědčovat nemusíte. A ty „komunisty“, kteří to tady před
listopadem vedli, až to dovedli – už v jiných dresech – až tam, kde
jsme, nepřesvědčíte o ničem, protože vás nebudou poslouchat. Takže,
povídejte si s o.motem a jarprchalem někde v kavárně, užívejte si
života a neotravujte normální lidi.
joska.korinek
2018-11-20 10:34
Praha je holt Praha. Kam se hrabou obyčejní Češi na ty pražské?
Několikrát v roce dostávám nabídky na odkup zemědělské půdy,
většinou od Pražáků. Žeby snad chtěli začít pěstovat potraviny
pro sebe a spoluobčany? Ale kdež. Nevěří bankám. A tak, když už se
dostanou k nějakému tomu miliónu, raději to vrazí do nemovitosti.
Raději brát nějaké to pachtovné a čekat, až to od nich koupí
nějaký, v lepším případě Holanďan nebo Ukrajinec na užitečné
podnikání, či nějaký cizí kšeftman pro sklady, nebo třeba i
vlastní stát na silnici, aby ten kšeftman měl kudy jezdit. Možná to
koupí i nějaký muslim na stavbu mešity, až tady začnou obohacovat
naši zaostalou kulturu. Holt, kapitalismus jde na ruku šikulům. A těch
je v Praze ažaž.
tomasklima162
2018-11-19 23:05
svaty_vaclave Já sem chodím vyvracet naivní komunistickou ideologii, aby
už nikomu neublížila. Pokud se mi podaří přesvědčit alespoň
jednoho komunistu, že z hromadného vraždění a mučení lidí nikdy
nevzešlo nic dobrého, tak budu spokojen.
svaty_vaclav
2018-11-19 20:33
jaroslavprchal 2018-11-19 19:55 – Člověče, váš politický
masochismus je obdivuhodný. Jestli pokládáte nákupy lidí v diskontech
po slevách, protože lidi třou bídu s nouzí, kdy je prodáváno
prošlé zboží, protože na lepší lidé nemají peníze za něco
hodného vašeho obdivu, tak jste ten pravý pravdoláskař, který bude za
úspěchy současného režimu vydávat i to, že lidé nakupují
podřadné potraviny v diskontu. Tomu vašemu obdivu se musím zasmát.
Odkud berete, že je na vás někdo naštvaný? Vždyť zde zaznívá jen
výsměch té bídě po listopadovém puči, výsměch který vás vždycky
irituje a s vám podobnými tady vyvádíte jak pominutí, když si tady
jak říkáte čtete. Proč vždycky tak vyvádíte? Jen čtěte dál, ať
vidíte, že tu polistopadovou mravní bídu všichni nežerou jako vy.
Drolí se vám to pod rukama a vy si v tom libujete. Pokračujte v tom
čtení dál, budeme rádi.
svaty_vaclav
2018-11-19 18:07
tomasklima162 2018-11-19 17:20 – Člověče, vy mě udivujete. Nejdřív
jsou pro vás prezident republiky Miloš Zeman, nebo předseda vlády
Andrej Babiš či ministr vnitra Jan Hamáček, příslušníky Gestapa.
Teď zase napadáte kapitalistu Babiše za jeho majetek. Přitom tady s
Prchalem pokládáte v každé diskusi život za polistopadový
kapitalismus a hájíte kapitalistický režim po puči 1989. Měl byste
být přece rád, že jsou v rozbitém Československu miliardáři a
přát si jen houšť a větší kapky. Není to od vás kapitalistická
závist? Jen musím zopakovat, že tomasklima162, vy máte v hlavě
pořádný …. Nechci říct co. Položím vám otázku jako Prchalovi,
proč vy se tady na HaNo trápíte s vámi nenáviděnými komunisty a
netáhnete mezi své - polistopadové zloděje, polistopadové lháře a
havlisty?
tomasklima162
2018-11-19 17:20
svaty_vaclave Patrone České země. Vysvětlete mi prosím, co mají
chudí lidé z toho, že komunisté pomáhají druhému nejbohatšímu
občanovi naší země, aby si sám mohl posílat miliardové dotace do
svých bezedných kapes? Já tomu nějak nerozumím.
svaty_vaclav
2018-11-19 15:21
jaroslavprchal 2018-11-19 08:41 - Co dělaly v sobotu ty miliony lidí,
kteří přišli o slušný a pohodlný život? Třely bídu v rozbitém
Československu, troubo Prchale. Prchale, proč vy se tady na HaNo
trápíte s vámi nenáviděnými komunisty a netáhnete mezi své -
polistopadové zloděje, polistopadové lháře a havlisty? Prchale, vám
to sem dal někdo za úkol? Vždyť jste tady jen pro smích.
pleningeri
2018-11-19 13:12
Pupek českého kapitalismu, Velká Praha, si oslavil svůj
devětadvacátý svátek. Proč by se té maškarády měli účastnit i,
kteří s pučem nesouhlasí? Pindy jaroslava.prchala mne nepřekvapují
... Jen tak pro srovnání - za deset let to bude fifty-fifty, tj. 40 let
socialismu a 40 let kapitalismu. Budeme jako stát vůbec ještě existovat
...?
reich.mir.fan
2018-11-19 10:12
Pane"jaroslavprchal"jestli mně dovolíte tak se i já
vyjádřím.Ano máte pravdu byly tam lidi a nedá se říct že by to byl
zanedbatelný počet.Ale jak je vidět na svržení vlády to absolutně
nestačilo a svinčík z odpadků který na zemi v ulicích zanechaly bude
muset po nich někdo uklidit.Klidně se můžete do úklidu zapojit i vy i
když jste jako účastník demonstrace vy osobně nic na zem neodhodil.A
ty miliony lidí v sobotu nakupovalo za slevy v Kauflandech,Teskách a
pod.A klidně si mně můžete nazvat taky rudolícím bratrem.
svaty_vaclav
2018-11-19 01:07
jaroslavprchal 2018-11-19 00:47 - Pobavil jste mě Prchale (:-DDDDD / Pane
Prchale, vy tady na HaNo opětovaně a zhusta opravdu jen perlíte. Pište
víc, ať je vidět, kdo a jak hájí tento zlodějský polistopadový
neřád. (:-DDDDD
svaty_vaclav
2018-11-19 00:55
jaroslavprchal 2018-11-19 00:43 - Listopadovým pučem 1989 přišly
miliony lidí v rozbitém Československu o slušný a pohodlný život se
životními jistotami. Naopak polistopadovými zlodějnami na
československém národním majetku si pohodlný život zařídilo
horních 10.000 československých zlodějů, kteří se k tomu navíc
ještě spolčili se zloději v zahraničí, aby si předali zkušenosti ve
zlodějnách.
svaty_vaclav
2018-11-19 00:17
tomasklima162 2018-11-18 20:42 - Prezident republiky Miloš Zeman, nebo
předseda vlády Andrej Babiš či ministr vnitra Jan Hamáček, jsou
příslušníky Gestapa? tomasklima162, vy máte v hlavě pořádný ….
Nechci říct co. Já si naopak myslím, že to byli gestapáci, co jim
vyhodili ty květiny.
vacstan
2018-11-18 21:33
Odstraňování květin z pietního místa, notak to už je hodně přes
čáru. Jakých další projevů havlérského extrémistického terorismu,
co tady zavedlo to "slavné" OF VRAHA Havla a Klause s MALÝM a
Zemana, se ještě máme dočkat ??? !!! ???
fronda
2018-11-18 20:49
Svátek jen někoho, hlavně zlodějů a podvodníků. Můj rozhodně ne.
Ať se sameťáci mezi sebou třeba pomlátí.
tomasklima162
2018-11-18 20:42
Lidem nevadí jen bývalí estébáci. Kdyby Janu Oplatalovi přijel
položit kytku nějaký 100-letý bývalý příslušník Gestapa tak by
jí lidi určitě taky vyhodily.
svaty_vaclav
2018-11-18 19:33
Čeští fašisté a čeští nacisté vyhazují pietní květiny
prezidenta ČR a pietní květiny předsedy vlády ČR do koše 17.11.2018.
K těmto fašistům se hlásí neúspěšný kandidát na prezidenta ČR
senátor Marek Hilšer na svém facebooku, hlásí se k tomu strana ODS
(Fiala pro to má pochopení), a strany STAN a TOP-09. 17. listopadu 2018
jsme se opět dověděli kdo je kdo v rozbitém Československu, alias
okleštěné ČR.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.