FOTO - Pixabay

Válečné výdaje mají vzrůst

Expertní tým prezidenta republiky Miloše Zemana se jednomyslně shodl na navýšení výdajů na obranu na dvě procenta HDP či na podpoře zahraničních misí.

Poradci se shodli i na podpoře a ocenění veteránů a na podpoře českého zbrojního průmyslu, uvedl na Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Schůzky se účastnil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Česká republika vydává na obranu zhruba 1,1 procenta HDP, vstupem do NATO se zavázala k dvouprocentním výdajům. Alianci nyní slibuje, že dvou procent dosáhne v roce 2024. Předchozí vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL slíbila, že do roku 2020 bude ČR na obranu uvolňovat 1,4 procenta HDP, současná vláda chce tohoto cíle dosáhnout v roce 2021. Zeman opakovaně více peněz pro armádu podpořil.

Letos ministerstvo obrany hospodaří s 58,9 miliardy korun. Peníze by v příštích letech měly putovat na modernizaci armády i nábor dalších vojáků. Podle odborníků má české vojsko vnitřní dluh asi 100 miliard korun. Ministerstvo obrany plánuje nakoupit například nová pásová bojová vozidla pěchoty za více než 50 miliard korun, víceúčelové vrtulníky za více než deset miliard nebo mobilní radary za 3,5 miliardy korun. Dodavatelé této techniky by měli být ze zahraničí, české zbrojní firmy se ale na dodávkách chtějí podílet.

V uplynulých týdnech se v České republice mluvilo v souvislosti s útoky na české vojáky o budoucnosti zahraničních vojenských misí. Česká armáda má v současné době vojáky především v Afghánistánu, početné jednotky jsou také v Pobaltí, Iráku nebo v Mali.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.2, celkem 13 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.