FOTO - Pixabay

Francouzské NE zdražení pohonných hmot

Protesty na různých místech celé Francie proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot se konaly během celého víkendu, informovala agentura AFP.

Blokády komunikací, které začaly a vyvrcholily v sobotu, pokračovaly podle ministerstva vnitra na zhruba 150 místech i v neděli. Blokád se v sobotu zúčastnilo zhruba 288 000 lidí. Podle ministerstva životního prostředí bude vláda nicméně ohledně ceny pohonných hmot sledovat »nastolenou dráhu«, napsal deník Le Parisien. Takže hlas protestujících zřejmě nevezme v úvahu. Podle AFP a ČTK protestující čekají na reakci prezidenta Emmanuela Macrona, nyní výrazně neoblíbeného, či premiéra Édouarda Philippea.

Manifestace organizovalo hnutí »žluté vesty«, které nemá jednoho vůdce a nehlásí se k žádné politické straně. Demonstranti blokovali nájezdy na dálnice či kruhové objezdy na více než 2000 místech. Dálnice A6 spojující Lyon s Paříží byla nad Lyonem zablokována v obou směrech.

Macrone, odstup

Policie použila slzný plyn při rozhánění blokád u vjezdu do tunelu pod alpským masivem Mont Blanc, poblíž prezidentského Elysejského paláce v Paříži a také v centru Lyonu. Protestující skandovali Macrone, odstup a někteří měli na vestách slogany Vraťte nám naši kupní sílu. Přibližně 3500 lidí pokračovalo v blokádě na 87 místech i přes noc na neděli, uvedl ministr vnitra Christophe Castaner. I v neděli se protestovalo na mnoha místech. Během protestů bylo raněno přes 400 lidí, z toho 14 těžce včetně policistů. Policie vyslechla 282 osob. U neohlášeného zátarasu v Savojsku zemřela v sobotu nešťastnou náhodou 63letá demonstrantka. Najela do ní řidička, která podle francouzských médií zpanikařila. Vezla dceru k lékaři a když jí účastníci protestu začali bouchat do vozu, ve zděšení do nich najela a srazila jednu ženu. Řidička, která utrpěla šok, byla vzata do vazby. Rovněž v Arrasu na severu země automobil přejel jednoho demonstranta, který musel být s těžkými zraněními převezen do nemocnice.

Rozhořčení občané

Cílem víkendových akcí bylo dát najevo rozhořčení nad záměrem zvýšit od ledna daň z nafty a benzinu. Podle průzkumů to považuje za špatné 76 procent Francouzů. Premiér v pátek řekl, že »žluté vesty« mají právo protestovat, avšak »není přijatelné, aby blokovaly zemi«.

Vláda zvyšování cen pohonných hmot zdůvodňuje globálním navyšováním cen ropy. Pohonné hmoty ve Francii zdražují od roku 2014, v lednu 2019 má daň z nafty dále stoupnout o 6,5 procenta a z benzinu o 2,9 procenta. Podle vlády jde o součást širšího záměru podporovat příklon k dopravě, která bude citlivější k životnímu prostředí. Tím se francouzský kabinet zaštiťuje.

Prezident bez sociálního cítění

Popularita francouzského prezidenta Macrona klesla na dosud nejnižší úroveň od jeho nástupu do funkce v květnu 2017. Politiku současného šéfa Elysejského paláce podporuje v této době jenom 29 procent Francouzů. Většině se nelíbí především jeho ekonomické reformy. Někdejší investiční bankéř během své prezidentské předvolební kampaně sliboval, že zmodernizuje francouzskou ekonomiku. Mnoho voličů mu ale vyčítá, že z jeho reforem těží jedině velké firmy, a obviňuje ho z naprostého nedostatku sociálního cítění, což svými kroky dokazuje. Například snížil daně bohatým a korporacím, zatímco omezil některé sociální dávky a růst důchodů s tvrzením, že to vytvoří nová pracovní místa. Nezaměstnanost se však stále ve Francii drží na přibližně devíti procentech.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 6 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.