FOTO - Pixabay

Koreje likvidují strážní stanoviště

Soul ve čtvrtek odpálil dynamitem jedno ze svých strážních stanovišť na hranici se Severní Koreou. Předminulý týden skončil odsun vojáků a výzbroje z některých příhraničních stanovišť obou sousedících států a nyní je Severní i Jižní Korea likvidují.

Na uvedených krocích se v Pchjongjangu dohodli v září severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in. Jihokorejská armáda na odstřel stanoviště v okrese Čchorwon v centrální části hranice pozvala novináře. Ti pozorovali odpal komplexu ze vzdálenosti několika set metrů. Později byli svědky toho, jak další stanoviště ničí těžká technika. Třebaže Jižní Korea stanoviště zpravidla ničí s ohledem na životní prostředí a z bezpečnostních důvodů pomocí těžké techniky, pro první z budov, která se nacházela na vysokém a těžko přístupném kopci, byl použit dynamit, uvedlo jihokorejské ministerstvo vnitra. KLDR svá stanoviště odpaluje výbušninami, informovala jihokorejská média.

Stanoviště se nachází uvnitř tzv. demilitarizovaného pásma - nárazníkového pásma dlouhého 248 kilometrů a širokého čtyři kilometry, které rozděluje Severní a Jižní Koreu. Odhaduje se, že v pásmu a jeho blízkosti bylo položeno kolem dvou milionů min. Severní a Jižní Korea se dohodly, že do konce tohoto měsíce zboří, nebo odzbrojí 11 strážních stanovišť, což následující měsíc společně ověří. Soul měl uvnitř pásma zhruba 60 stanovišť, počet severokorejských se odhaduje na 160.

V rámci zářijových dohod dále Koreje dokončily na konci října pod dohledem OSN odzbrojení ve Společném bezpečnostním území v pohraniční vesnici Pchanmundžom. Odstraněny byly zbraně, munice a strážní stanoviště. Obě strany také demilitarizované pásmo odminovávají.

Si do KLDR

Čínský prezident Si Ťin-pching chce příští rok navštívit Severní Koreu. Pozval ho tam vůdce KLDR Kim Čong-un. V sobotu o tom informoval mluvčí kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Ten se se svým čínským protějškem sešel na okraj summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Během schůzky Si řekl Munovi, že si příští rok »udělá čas« na návštěvu KLDR a že jeho země bude nadále hrát konstruktivní roli při budování míru na Korejském poloostrově. Čínský prezident byl v KLDR naposledy v roce 2005.

Test zbraně

Severokorejská státní média informovala, že armáda pod dohledem vůdce Kim Čong-una úspěšně otestovala novou technologicky vyspělou strategickou zbraň. Napsala to jihokorejská agentura Jonhap. Kim podle severokorejské agentury KCNA uvedl, že zkouška je »další ukázkou našich rychle rostoucích obranných kapacit určenou celému regionu«. Nová zbraň podle něj představuje zásadní změnu v posílení bojových schopností země. Kim dodal, že armáda otestovala zbraňový systém, o který se zajímal jeho otec a předchůdce Kim Čong-il a na jehož vývoj Kim Čong-il osobně dohlížel.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.